Osiemnaście lat od pamiętnego triumfu Liverpool FC i występu Jerzego Dudka (ZDJĘCIA)

25 maja mija równo 18 lat od pamiętnego finału Ligi Mistrzów, w którym Liverpool FC wygrał po rzutach karnych z AC Milan. Jednym z największych bohaterów tamtego meczu był Jerzy Dudek, który znakomicie spisał się w serii jedenastek. Zobaczmy, jak zmieniał się na przestrzeni lat 60-krotny reprezentant Polski.

Finał edycji 2004/2005 odbył się w Stambule na Ataturk, czyli na tym samym stadionie, na którym 10 czerwca zagrają w finale tegorocznej edycji Manchester City i Inter Mediolan.

Mecz miał dramatyczny przebieg. AC Milan prowadził do przerwy 3:0 po bramkach Paolo Maldiniego i dwóch Hernana Crespo. W drugiej połowie angielski zespół odrobił straty w sześć minut, a bramki zdobywali Steven Gerrard, Vladimir Smicer i Xabi Alonso. Pod koniec dogrywki kapitalną interwencją po strzale Andrija Szewczenki popisał się Dudek, z kolei w konkursie jedenastek polski bramkarz obronił strzały Andrei Pirlo i Szewczenki.

Liverpool FC dzięki temu po raz piąty wygrał najważniejsze klubowe rozgrywki w Europie. Szósty raz Anglicy dokonali tego w 2019 roku, kiedy pokonali w finale Tottenham. AC Milan zrewanżował się Liverpool FC dwa lata później w Atenach, kiedy wygrał w finale Ligi Mistrzów 2:1.