24. Piknik Olimpijski za nami

Inne
24. Piknik Olimpijski za nami
fot. PAP
24. Piknik Olimpijski za nami.

Tradycyjny, zorganizowany już po raz 24. Piknik Olimpijski odbył się w sobotę w warszawskim Parku Kępa Potocka. Polski Komitet Olimpijski oraz związki sportowe przygotowały ponad 50 sportowych stref, w których uczestnicy pikniku mogli uczestniczyć w ponad 100 konkurencjach oraz towarzyszących im atrakcjach sportowych.

W programie pikniku znalazły się: badminton, boks, biathlon, cheerleading, curling, rolki i deskorolki, hokej na trawie, jeździectwo, kajakarstwo, kolarstwo, koszykówka, krykiet, lekkoatletyka, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, piłka nożna, podnoszenie ciężarów, przeciąganie liny, siatkówka, szermierka, tenis, tenis stołowy, wioślarstwo, zapasy czy żeglarstwo.

 

- Mam nadzieję, że dzieci i młodzież, która tutaj przyszła, kiedyś będzie występowała z orłem na piersi i walczyła o medale na igrzyskach olimpijskich - powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz.

 

 

Pierwszy Piknik Olimpijski zorganizowany został w 2000 roku w stołecznej Agrykoli, słusznie zresztą uznawanej za kolebkę sportu warszawskiego. Gościł w niej przez sześć kolejnych lat, by potem znaleźć miejsce w parku na Kępie Potockiej.

 

W 2021 roku nie odbył się z powodu pandemii koronawirusa.

 

Na pikniku pojawił się też ogień, który będzie towarzyszył rozpoczynającym się 21 czerwca pod Wawelem 3. Igrzyskom Europejskim Kraków - Małopolska 2023, największej tegorocznej imprezie sportowej na Starym Kontynencie.

 

Jedną z największych sobotnich atrakcji był start sztafety, której uczestnicy zamierzali na rowerach stacjonarnych pokonać dystans 9705 km dzielących stolicę Japonii, gospodarza poprzednich igrzysk olimpijskich i przyszłorocznych Igrzysk XXXIII Olimpiady w stolicy Francji Paryżu.

 

- Idea czynnego wypoczynku jest tutaj obecna. To się czuje na każdym kroku - powiedział dyrektor ds. Sportu Telewizji Polsat i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Marian Kmita.

 

 

Właśnie w Paryżu Polacy rozpoczęli zdobywanie medal od dwóch krążków. Srebrny medal wywalczyli 27 lipca 1924 roku w kolarskim wyścigu drużynowym na 4000 m na dochodzenie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk oraz brązowy Adam Królikiewicz na Picadorze w indywidualnym jeździeckim konkursie skoków przez przeszkody.

 

Uczestnikom pikniku zaprezentowana zostanie nowa dyscyplina olimpijska breakdancing.

 

W strefach piknikowych zaprezentowały się także: Centralny Ośrodek Sportu i Instytut Sportu, Muzeum Sportu i Turystyki, OSiR Żoliborz, ECO Sport, Polski Komitet Paraolimpijski i UNICEF.

BS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie