Kapitalny występ polskich wioślarzy! Czwórka podwójna ze złotym medalem na mistrzostwach Europy

Kapitalny występ polskich wioślarzy! Zdobyli złoty medal na mistrzostwach Europy

Czwórka podwójna w składzie: Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski zdobyła złoty medal wioślarskich mistrzostw Europy w słoweńskim Bledzie. Kolejne miejsca na podium zajęły osady Holandii i Włoch.

Biało-czerwoni, mistrzowie świata w tej konkurencji, do finału dostali się wygrywając repasaż z ponadczterosekundową przewagą nad drugą Ukrainą, która w walce o medale zupełnie się nie liczyła.

Polacy rozpoczęli bardzo mocno. Prowadzili od startu do mety. Po pokonaniu połówy dystansu mieli osiem metrów przewagi nad Włochami, którzy i tak nie wytrzymali tempa. Biało-czerwoni triumfowali w doskonałym czasie 5.40,24. Drudzy na mecie Holendrzy byli gorsi o 1,43 s, a zespół Italii stracił 1,77 s.

Dodatkowe powody do radości miał Fabian Barański, który w sobotę obchodził 24. urodziny.

Ekipy medalistów dekorował Ryszard Stadniuk, były prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Bój o medale w dwójce podwójnej wagi lekkiej stoczyły Martyna Radosz i Katarzyna Wełna. Polskie zawodniczki mocno zaczęły i po 500 metrach były drugie. Na półmetku zajmowały czwartą pozycję, ale nie poddały się i do końca walczyły o podium. Ostatecznie uzyskały czas 06.56,31 i do trzecich na mecie Francuzek straciły sekundę. Wygrały Brytyjki (06.52,32) przed Greczynkami (06.54,78).

Ostatnim sobotnim finałem była ósemka mężczyzn. Biało-czerwoni byli najmłodszą osadą w stawce. Oprócz jednego zawodnika wszyscy to młodzieżowcy. Adam Woźniak, Wojciech Szwarc, Przemysław Wanat, Damian Józefowicz, Jerzy Kaczmarek, Piotr Juszczak, Mikołaj Januszewski, Oskar Streich i Tomasz Skurzyński uplasowali się na szóstym miejscu (5.39,50). Fantastyczny bój o zwycięstwo stoczyli Brytyjczycy (5.28,09), a za nimi finiszowali Rumuni (5.28,14) i Holendrzy (5.28,61).

Biało-czerwoni tego dnia zaprezentowali się również w finałach B. W czwórce bez sterniczki Katarzyna Boruch, Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner i Weronika Kaźmierczak zwyciężyły (6.49,11) przed Francuzkami (6.49,72).

Daniel Gałęza i Jerzy Kowalski w dwójce podwójnej wagi lekkiej zajęli drugą lokatę (6.28,39), tracąc ponad dwie sekundy do Hiszpanów (6.26,05).

Z kolei Joanna Dittmann, Barbara Streng, Izabela Gałek i Paulina Chrzanowska w czwórce podwójnej zajęły czwarte miejsce (6.38,41) i ostatecznie zakończyły mistrzostwa Europy na 10. pozycji.

W niedzielę w finałach A z polskich reprezentantów wystąpi jedynie czwórka bez sternika, startująca w składzie Mikołaj Burda, Emilian Jackowiak, Łukasz Posyłajka i Mateusz Wilangowski.