Znamy ostatniego beniaminka Fortuna 1 Ligi! Zadecydował konkurs rzutów karnych

Motor jako trzecia drużyna wywalczył awans z eWinner 2 ligi.

Motor Lublin pokonał w finale baraży eWinner 2 ligi Stomil Olsztyn i jako ostatnia ekipa awansował do Fortuna 1 Ligi. Do wyłonienia ostatniego beniaminka drugiego poziomu rozgrywkowego potrzebne były dogrywka, a następnie konkurs rzutów karnych, w którym skuteczniejsi byli goście (4:1).

Do finału baraży Stomil awansował dzięki zwycięstwu 3:1 nad Wisłą Puławy, natomiast Motor Lublin rzutem na taśmę przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę w półfinale przeciwko Kotwicy Kołobrzeg (2:1).

Podopieczni trenera Goncalo Feio najpierw strzelili gola na 1:1 w 94. minucie meczu przeciwko "Kotwie", a następnie uniknęli konkursu rzutów karnych, wbijając drugą bramkę na cztery minuty przed końcem dogrywki. Na listę strzelców po stronie lublinian wpisali się w tamtym spotkaniu Piotr Ceglarz oraz Dawid Kasprzyk.

Finał rozgrywany był w Olsztynie, ponieważ Stomil po fazie zasadniczej zajął wyższe, czwarte miejsce w tabeli, podczas gdy Motor był szósty.

W pierwszej połowie finału wynik w 37. minucie otworzył Filip Wójcik, otrzymując piłkę od Mariusza Rybickiego i uderzając celnie, lewą nogą, na dalszy słupek bramki strzeżonej przez Jakuba Mądrzyka. Co ciekawe, w drużynie gospodarzy również występuje piłkarz nazywający się Filip Wójcik, tyle że o 4 lata młodszy od strzelca gola dla lublinian.

W drugiej do wyrównania doprowadzili gospodarze, po dwójkowej akcji Piotra Kurbiela i Karola Żwira. Pierwszy z wymienionych podał do kapitana Stomilu, ten położył na murawę jednego z rywali, po czym uderzył między nogami drugiego i pokonał Łukasza Budziłka. Na zegarze wyświetlała się wówczas 67. minuta.

Żadnej z drużyn nie udało się rozstrzygnąć losów spotkania w regulaminowym czasie gry i konieczna była dogrywka. W pierwszej jej części bliski szczęścia był Kurbiel, jednak trafił w poprzeczkę. W setnej minucie sprawy skomplikowały się dla Motoru, gdy boisko za drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę opuścił Sebastian Rudol i goście byli zmuszeni kończyć mecz w osłabieniu.

Zwycięzcy nie udało się znaleźć również po 120 minutach, wobec czego obie drużyny przystąpiły do konkursu rzutów karnych. W nim piłkarze Motoru byli bezbłędni, natomiast Stomil bardzo szybko pomylił się dwukrotnie i do Fortuna 1 Ligi awansował zespół prowadzony przez Feio.

Wcześniej bezpośredni awans na drugi poziom rozgrywkowy wywalczyły drużyny Polonii Warszawa i Znicza Pruszków. Z kolei z PKO BP Ekstraklasy spadły: Miedź Legnica, Lechia Gdańsk i Wisła Płock.

Stomil Olsztyn - Motor Lublin (1:1, w rzutach karnych 1:4)

Bramki: Karol Żwir 67' - Filip Wójcik II 37'

Karne: 0:1 Rafał Król, (0:1 Piotr Kurbiel - nad bramką), 0:2 Kamil Rozmus, 1:2 Shun Shibata, 1:3 Filip Wójcik II, (1:3 Werick Caetano - nad bramką), 1:4 Michał Żebrakowski

Stomil: Jakub Mądrzyk - Filip Wójcik I (75' Dawid Kalisz), Bartosz Waleńcik, Hubert Sadowski, Lukas Kuban (46' Igor Kośmicki), Michał Karlikowski - Bartosz Florek (46' Hubert Krawczun), Maciej Spychała, Marcin Stromecki (46' Shun Shibata), Karol Żwir (112' Werick Caetano) - Piotr Kurbiel.

Motor: Łukasz Budziłek - Filip Wójcik II, Przemysław Szarek, Sebastian Rudol, Jakub Staszak (91' Kamil Rozmus) - Michał Król (74' Mikołaj Kosior), Marcel Gąsior (60' Wojciech Reiman), Jakub Lis, Rafał Król, Mariusz Rybicki (60' Filip Luberecki) - Dawid Kasprzyk (84' Michał Żebrakowski).

Żółte kartki: Stromecki, Karlikowski, Shibata - Filip Wójcik II, Rudol, Lis.

Czerwona kartka: Sebastian Rudol (101. minuta, Motor, za drugą żółtą).

Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork).