Wyjątkowy koncert podczas Igrzysk Europejskich. Tak obchodzono Dzień Polski

Inne
Wyjątkowy koncert podczas Igrzysk Europejskich. Tak obchodzono Dzień Polski
fot. Polsat Sport
W Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się wyjątkowy koncert

W niedzielę 25 czerwca 2023 roku w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się specjalny koncert. Był on częścią projektu Dzień Polski podczas Igrzysk Europejskich organizowanych w Krakowie.

Obecnie w Krakowie odbywają się III Igrzyska Europejskie. Sportowcy z całego Starego Kontynentu rywalizują w 29 różnych dyscyplinach sportu. O medale rywalizują również reprezentanci Polski. 

 

ZOBACZ TAKŻE: "Sport i sztuka są nierozerwalne". Prezes PKOl-u podsumował Dzień Polski

 

Podczas tegorocznych Igrzysk odbył się również koncert w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Był on częścią Dnia Polskiego. 

 

- Dzień Polski to sposób na przypomnienie nierozerwalnej więzi sportu i sztuki - powiedział przed koncertem Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz.

 

 

W krakowskiej filharmonii publiczność wysłuchała utworów Karola Szymanowskiego w wykonaniu Tomasza Świerczka, "Chaconnę" - kompozycję Krzysztofa Pendereckiego z 2005 roku wieńczącą jego "Polskie Requiem". Podczas koncertu Jakuba Kuszlika wykonał I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Towarzyszyła mu Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod dyrekcją Alexandra Humali.

 

- W dzisiejszych czasach trudno pomyśleć, że muzyka klasyczna może towarzyszyć takim wielkim wydarzeniom - powiedziała Elżbieta Penderecka, Prezes Zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. 

 

Dzień Polski ma pokazywać więzi sportu ze sztuką poprzez nawiązanie do antycznych igrzysk olimpijskich, a także konkursów sztuki i literatury towarzyszącym Igrzyskom Olimpijskim. Muzyka i sport - idea harmonijnego łączenia kultury fizycznej i sztuki.

 

Chociaż miastem-gospodarzem Igrzysk jest stolica Małopolski, to zawody odbywają się także w innych miastach, między innymi w Krynicy-Zdroju, we Wrocławiu oraz w Rzeszowie.

 

Warto przypomnieć, że w poprzednich dwóch edycjach Igrzysk Europejskich Polacy wywalczyli 34 medale. W 2015 roku w Baku – 20, w tym dwa złote, a cztery lata później w Mińsku - 14, z czego trzy złote.

AA, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie