Klasyfikacja medalowa Igrzysk Europejskich 2023. Ile medali zdobyli Polacy?

Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły złoty medal w konkurencji olimpijskiej K2 kobiet na 500m, 23 bm.

W Krakowie i Małopolsce trwa rywalizacja na Igrzyskach Europejskich. Reprezentacja Polski już teraz zdobyła na nich więcej medali, niż w dwóch poprzednich edycjach. Które miejsce Biało-Czerwoni zajmują w klasyfikacji medalowej?

Reprezentacja Polski na Igrzyska Europejskie liczy 370 zawodników i zawodniczek (182 kobiety i 188 mężczyzn). Największą kadrę wystawił Polski Związek Lekkiej Atletyki – 46 sportowców (23 kobiety i 23 mężczyzn) i Polski Związek Kajakowy (29 zawodniczek i zawodników).

W poprzednich dwóch edycjach rywalizacji Polacy wywalczyli 34 medale. W 2015 roku w Baku 20 krążków (2 złote, 8 srebrnych i 10 brązowych), a cztery lata później w Mińsku 14 medali (3 złote, 1 srebrny i 10 brązowych).

Obecnie Biało-Czerwoni na koncie mają już 50 krążków i plasują się na szóstej pozycji w klasyfikacji. Wywalczyli trzynaście złotych, osiemnaście srebrnych oraz siedemnaście brązowych krążków. Liderami są Włosi, którzy też zdecydowanie najczęściej stawali na podium.

POLSKIE MEDALE NA IGRZYSKACH EUROPEJSKICH 2023:

ZŁOTE (13)

kajakarstwo, K4 500 m: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto

kajakarstwo, C2 200 m: Sylwia Szczerbińska, Aleksander Kitewski

lekkoatletyka, sztafeta 4x100 m: Marika Popowicz-Drapała, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda

lekkoatletyka, bieg na 200 m: Albert Komański

lekkoatletyka, sztafeta mieszana 4x400 m: Maks Szwed, Anna Kiełbasińska, Igor Bogaczyński i Natalia Kaczmarek

lekkoatletyka, DME: Polska

szermierka, szabla indywidualnie: Krzysztof Kaczkowski

strzelectwo, karabin na 50 m: Natalia Kochańska

szermierka, szabla indywidualnie: Martyna Swatowska-Wenglarczyk

taekwondo, kat. +73 kg: Aleksandra Kowalczuk

muaythai, 51 kg: Roksana Dargiel

muaythai, 67 kg: Oskar Siegert

rugby 7, turniej kobiet: Polska

strzelectwo, pistolet pneumatyczny z 25 m drużynowo: Joanna Wawrzonowska, Klaudia Breś i Julita Borek