Rewelacja sezonu z medalem Ligi Narodów! Pięć setów w starciu o brąz

Siatkarze reprezentacji Japonii pokonali Włochów 3:2 i zajęli trzecie miejsce w Lidze Narodów.

W meczu o trzecie miejsce Ligi Narodów 2023 siatkarze reprezentacji Japonii wygrali z Włochami 3:2. Drużyna z Kraju Kwitnącej Wiśni wygrała dwa pierwsze sety, ale mistrzowie świata zdołali doprowadzić do tie-breaka, w którym Japonia wygrała 15:9. Podobnie jak w turnieju siatkarek, w którym trzecie miejsce zajęła Polska, brąz zgarnęła rewelacja tego sezonu. Turniej finałowy VNL 2023 jest rozgrywany w Ergo Arenie w Gdańsku, a w wielkim finale Polacy zagrają ze Stanami Zjednoczonymi.

Japończycy szybko uzyskali solidną zaliczkę w premierowej partii (7:3). Bardzo dobrze prezentowali się w obronie, a także w polu serwisowym, podpierając swą grę ogromnym entuzjazmem. Bohaterem tej części meczu był Kento Miyaura. Były atakujący PSG Stali Nysa popisał się dwoma asami serwisowymi w środkowej części seta (13:7), a w końcówce dołożył dwa kolejne (25:18).

Podrażnieni Włosi udanie rozpoczęli drugą odsłonę (2:5, 4:8), ale szybko roztrwonili wyraźną przewagę. Japończycy odrobili straty (11:11), gra się wyrównała, a losy seta ważyły się do samego końca. Siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni przegrywali 22:23, ale zapisali na swym koncie trzy ostatnie punkty. Ran Takahashi zaatakował po bloku, chwilę później Yuri Romano posłał piłkę w aut, a Yuki Ishikawa skutecznym uderzeniem ustalił wynik na 25:23.

Set numer trzy to początkowa przewaga Japonii (4:2). Simone Giannelli (4:7) i Alessandro Michieletto (5:9) punktowymi zagrywkami dali przewagę ekipie Italii. Włosi wyraźnie się rozkręcili, grali skutecznie i w środkowej części seta odskoczyli rywalom (9:16, 12:20). W końcówce kontrolowali sytuację, a w ostatniej akcji Giannelli popisał się sprytnym atakiem z drugiej piłki (17:25).

Na początku czwartej partii kolejnego asa posłał Miyaura (3:1), ale szybko ton wydarzeniom na parkiecie zaczęli nadawać Włosi (5:8). Grali pewnie i skutecznie, a Japończycy wyraźnie osłabli i popełniali sporo błędów. W efekcie, w środkowej części wynik mocno się rozjechał, a po asie Michieletto było 11:19. Przestrzelona zagrywka siatkarzy z Japonii zamknęła tego jednostronnego seta (17:25).

Brązowego medalistę VNL 2023 wyłonił więc tie-break. Lepiej rozpoczęli go siatkarze z Japonii (6:3), którzy po serii czterech wygranych akcji prowadzili już 10:4. Siatkarze Italii próbowali zmniejszyć straty, ale popełniali błędy w polu zagrywki. Jeden z nich dał Japończykom piłkę meczową. Wykorzystali ją w pierwszej akcji – Ishikawa zaatakował po bloku rywali (15:9), a po chwili kibice w Ergo Arenie obserwowali wybuch radości siatkarzy reprezentacji Japonii.

Najwięcej punktów: Yuki Ishikawa (21), Kento Miyaura (20), Ran Takahashi (12), Akihiro Yamauchi (10) – Japonia; Alessandro Michieletto (16), Yuri Romano (15), Daniele Lavia (14), Roberto Russo (11) – Włochy.

Dla reprezentacji Japonii brązowy krążek VNL siatkarzy jest historycznym sukcesem. Ta drużyna nigdy wcześniej nie wywalczyła medalu Ligi Światowej i Ligi Narodów. To największy sukces ekipy z Kraju Kwitnącej Wiśni na arenie światowej od lat siedemdziesiątych, gdy byli w czołówce i sięgnęli m.in. po złoto igrzysk olimpijskich Monachium 1972. W XXI wieku zdobywali jedynie medale w Pucharze Wielkich Mistrzów.

W tegorocznej edycji Ligi Narodów brązowe medale padły łupem największych rewelacji sezonu. W rywalizacji siatkarek trzecie miejsce zajęła Polska, w zmaganiach siatkarzy – Japonia.

Japonia – Włochy 3:2 (25:18, 25:23, 17:25, 17:25, 15:9)

Japonia: Taishi Onodera, Kento Miyaura, Akihiro Yamauchi, Masahiro Sekita, Ran Takahashi, Yuki Ishikawa – Tomohiro Yamamoto (libero) oraz Tatsunori Otsuka, Hiroto Nishiyama, Motoki Eiro, Shoma Tomita. Trener: Philippe Blain.
Włochy: Alessandro Michieletto, Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Daniele Lavia, Yuri Romanò, Roberto Russo – Fabio Balaso (libero).
Trener: Ferdinando De Giorgi.

Sędziowie: Juraj Mokry (Słowacja) – Luis Gerardo Macias (Meksyk).