Irańska szachistka, która grała bez hidżabu, z hiszpańskim obywatelstwem

Inne
Irańska szachistka, która grała bez hidżabu, z hiszpańskim obywatelstwem
fot. PAP
Irańska szachistka zmieniła obywatelstwo.

Irańska szachistka Sara Khamed, która zasłynęła w ubiegłym roku z gry w mistrzostwach świata bez hidżabu, zmienia barwy narodowe i będzie występować pod flagą hiszpańską. Zawodniczka w obawie przed reperkusjami swojego zachowania bała się wrócić do ojczyzny.

Sara Khamed, której pełne imię i nazwisko to Sarasadat Khademalsharieh, w grudniu wzięła udział w mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych w Ałmatach w Kazachstanie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Drakońska kara dla irańskiego piłkarza za udział w antyrządowych protestach

 

Według irańskich serwisów informacyjnych, w trakcie zawodów nie miała na głowie hidżabu, który jest dla obywatelek Iranu obowiązkowy. Zawody były rozgrywane w czasie, gdy w Iranie dochodziło do protestów i demonstracji przeciwko duchownym przywódcom kraju, które były skutkiem śmierci w areszcie policji moralności Mahsy Amini. 22-letnią Kurdyjkę zatrzymano za "nieodpowiedni strój".

 

Pochodząca z Teheranu 26-letnia Khamed nie zdecydowała się na powrót do ojczyzny, ponieważ według obowiązujących przepisów w Iranie za pojawienie się publiczne bez hidżabu groziło jej więzienie. Zawodniczka od grudnia przebywała wraz z mężem i rocznym synem w Hiszpanii. Teraz przyznano jej obywatelstwo tego kraju.

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie