Najlepsi trenerzy reprezentacji Polski siatkarzy. Kto zdobył najwięcej medali?

Polscy siatkarze sięgnęli po złoto Ligi Narodów. To trzeci medal wywalczony przez reprezentację od momentu, gdy selekcjonerem został Nikola Grbić. Jak dorobek serbskiego szkoleniowca prezentuje się na tle jego poprzedników? Który trener zdobył najwięcej medali z reprezentacją Polski? Kto wywalczył najwięcej złotych krążków? Selekcjonerzy reprezentacji Polski siatkarzy z medalami wielkich imprez w galerii zdjęć.

Nikola Grbić został selekcjonerem reprezentacji Polski na początku 2022 roku, zastępując na tym stanowisku Vitala Heynena. Belg kosił z Polakami medale wielkich imprez, nie zdołał jednak poprowadzić ich na podium najważniejszego turnieju – igrzysk olimpijskich.

Po medale ważnych turniejów z polską kadrą siatkarzy sięgało aż jedenastu selekcjonerów. Tylko jeden z nich osiągnął sukces na igrzyskach. Dorobek szkoleniowców z pewnych względów trudno porównywać. Kilka dekad temu organizowano mniej imprez międzynarodowych, nie było Ligi Światowej/Ligi Narodów, czyli rozgrywek organizowanych corocznie. W ostatnim czasie reprezentacja ma dwie, a nawet trzy medalowe szanse w jednym sezonie. Polacy wykorzystali to w pełni w 2011 (Liga Światowa, mistrzostwa Europy i Puchar Świata) i 2019 roku (Liga Narodów, mistrzostwa Europy i Puchar Świata). Sezon trzech dużych imprez był również np. w 2021 roku, z powodu przesunięcia igrzysk w Tokio.

Który trener wywalczył pierwszy medal z reprezentacją siatkarzy? Kto zdobył najwięcej krążków? Kto wygrał najwięcej imprez i prowadzi w "klasyfikacji medalowej" selekcjonerów polskiej kadry? Trenerzy reprezentacji Polski siatkarzy z medalami wielkich imprez w galerii zdjęć: