MŚ w kolarstwie 2023: Terminarz, program, godziny. Kiedy startują Polacy?

Inne
MŚ w kolarstwie 2023: Terminarz, program, godziny. Kiedy startują Polacy?
Fot. PAP
Michał Kwiatkowski jest polską nadzieją na medal mistrzostw świata w kolarstwie

W dniach 5-13 sierpnia w Szkocji odbędą się mistrzostwa świata w kolarstwie. Tegoroczna impreza będzie pierwszym tak wielkim czempionatem, gdyż rywalizacja o medale toczyć się będzie na szosie, na torze, na rowerach górskich i BMX, w trialu, w kolarstwie artystycznym oraz w Gran Fondo.

W Szkocji będą ścigać się również parakolarze szosowi i torowi. W sumie 190 konkurencji i ok. 2600 zawodników, a licząc mastersów i amatorów w masowych wyścigach Gran Fondo – ponad 8 tys. Do programu tych gigantycznych zawodów nie włączono tylko kolarstwa przełajowego i gravelowego. Pierwsze z nich światowa federacja UCI traktuje jako dyscyplinę zimową, a w drugim, wymagającym specyficznego terenu, czempionat globu odbywa się dopiero od ubiegłego roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Trzecie miejsce Katarzyny Niewiadomej w Tour de France. Triumf Holenderki

 

Wielkie mistrzostwa świata UCI (super world championships UCI) mają być organizowane co cztery lata - w roku poprzedzającym letnie igrzyska olimpijskie. Kolejne odbędą się we francuskim departamencie Górnej Sabaudii w formacie jeszcze większym.

 

Zmagania w Szkocji będą ważnym etapem kwalifikacji olimpijskich, choć nie rozstrzygającym, bo lista startowa w Paryżu w 2024 roku będzie układana na podstawie rankingu państw UCI.

 

W czwartek rozstrzygną się pierwsze konkurencje torowe, m.in. sprint drużynowy kobiet. Biało-Czerwoni czekają na medal MŚ od 2020 roku, gdy w Berlinie brąz w omnium wywalczyła Daria Pikulik (rok wcześniej w Pruszkowie po brąz w sprincie sięgnął Mateusz Rudyk).

 

Na sobotę zaplanowano pierwsze wyścigi na szosie – juniorów i juniorek. A już w niedzielę odbędzie się konkurencja, która tradycyjnie wieńczyła szosowy czempionat – wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn, z udziałem tylko jednego kolarza w biało-czerwonej koszulce – Michała Kwiatkowskiego, który przyleci do Szkocji wprost z Tour de Pologne.

 

W wyścigu o mistrzostwo świata o liczebności poszczególnych ekip decyduje pozycja w rankingu państw UCI. W notowaniu z 18 lipca Polska zajmuje dopiero 28. miejsce.

 

Oficjalny skład reprezentacji Polski liczy ponad 50 zawodników. Karolina Kumięga jako jedyna z biało-czerwonych wystartuje zarówno na szosie, jak i na torze.

Program i terminarz mistrzostw świata w kolarstwie 2023

3 sierpnia

 

Kolarstwo torowe

 

10:30 Kwalifikacje wyścigu drużynowego mężczyzn

12:09 Kwalifikacje sprintu drużynowego kobiet

12:53 Kwalifikacje sprintu drużynowego mężczyzn

13:49 Kwalifikacje wyścigu indywidualnego kobiet

15:09 Kwalifikacje wyścigu na kilometr WB

15:45 Kwalifikacje wyścigu na 500 metrów WC5

16:06 OM1 wyścig na 200 metrów MC4

18:45 Finały wyścigu indywidualnego na 3 kilometry WC3

18:59 Finały wyścigu indywidualnego na 4 kilometry MC4

19:13 Finały na 500 metrów WC5

19:28 Finały wyścigu indywidualnego na 3 kilometry MC1

19:42 Finały wyścigu na kilometr WB

20:03 Pierwsza runda sprintu drużynowego kobiet

20:16 Finały wyścigu indywidualnego na 4 kilometry MB

20:30 Finał scratch MC5

20:50 Finały wyścigu indywidualnego kobiet

21:05 Finały wyścigu indywidualnego na 3 kilometry MC2

21:19 Finały sprintu drużynowego kobiet

21:27 Finał scratch mężczyzn

 

4 sierpnia

 

Kolarstwo torowe

 

10:30 Kwalifikacje wyścigu drużynowego kobiet

12:18 Kwalifikacje wyścigu na 500 metrów kobiet

12:50 Kwalifikacje wyścigu na kilometr MB

13:42 OM1 wyścig na 200 metrów WC2

14:04 Kwalifikacje wyścigu na kilometr MC3

14:36 Kwalifikacje wyścigu na kilometr MC4

15:15 OM2 wyścig na 200 metrów MC1

15:37 OM2 wyścig na 200 metrów MC2

16:15 OM2 wyścig na 200 metrów WC3

18:15 Finały na 500 metrów WC1

18:28 Finały wyścigu na kilometr MB

18:49 Finały wyścigu indywidualnego na 3 kilometry WC2

19:03 Finały wyścigu na kilometr MC4

19:24 Finały wyścigu na kilometr MC3

19:45 Pierwsza runda wyścigu drużynowego mężczyzn

20:11 Finał scratch WC4

20:26 Finał wyścigu na 500 metrów kobiet

20:48 Pierwsza runda sprintu drużynowego mężczyzn

21:01 Finał scratch kobiet

21:19 Finał wyścigu indywidualnego na 3 kilometry WB

21:33 Finał sprintu drużynowego mężczyzn

 

Kolarstwo górskie

 

- zjazd juniorek

- zjazd juniorów

 

9:00 Gran Fondo

 

5 sierpnia

 

Kolarstwo szosowe

 

9:00 wyścig ze startu wspólnego juniorek U-19 (Maria Klamut, Martyna Szczęsna, Barbara Cywińska, Marta Marek)

12:00 wyścig ze startu wspólnego juniorów U-19 (Filip Gruszczyński, Michał Strzelecki, Patryk Goszczurny, Dawid Wika-Czarnowski, Marceli Pera – rezerwowy, Szymon Wiśniewski – rezerwowy, Dawid Łątkowski – rezerwowy)

 

Kolarstwo torowe

 

11:00 Kwalifikacje sprintu WB

11:25 Kwalifikacje wyścigu na kilometr MC5

12:14 Kwalifikacje sprintu mężczyzn (Mateusz Rudyk, Patryk Rajkowski, Rafał Sarnecki, Maciej Bielecki)

13:01 1/4 finału sprintu WB

13:19 Pierwsza runda wyścigu drużynowego kobiet

13:47 1/16 finału sprintu mężczyzn

14:25 1/4 finału sprintu WB

14:43 Kwalifikacje wyścigu na kilometr MC1

15:04 OM2 wyścig na 200 metrów WC5

15:26 1/8 finału sprintu mężczyzn

15:51 1/4 finału sprintu WB

18:30 Finały wyścigu na kilometr MC1

18:51 Finały wyścigu na kilometr MC5

19:12 1/2 finału sprintu WB

19:21 Pierwsza runda keirinu kobiet

19:44 Finał wyścigu na 3 kilometry WC5

19:58 1/2 finału sprintu WB

20:07 Finały wyścigu drużynowego mężczyzn

20:21 Scratch MC2

20:43 Repasaże keirinu kobiet

21:01 1/2 finału sprintu WB

21:06 Scratch MC3

21:28 Finały wyścigu drużynowego kobiet

 

6 sierpnia

 

Kolarstwo szosowe

 

8:30 wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn (Michał Kwiatkowski)

 

Kolarstwo torowe

 

10:30 Kwalifikacje sprintu MB

11:06 Kwalifikacje na 500 metrów WC2

11:24 Kwalifikacje wyścigu indywidualnego mężczyzn

12:58 Druga runda keirinu kobiet

13:12 1/4 finału sprintu MB

13:30 1/4 finału sprintu mężczyzn

13:46 OM3 200 metrów MC3

14:20 1/4 finału sprintu MB

14:38 1/4 finału sprintu mężczyzn

14:54 OM2 200 metrów WC1

15:04 Kwalifikacje na 500 metrów WC4

15:28 1/4 finału sprintu MB

15:37 1/4 finału sprintu mężczyzn

15:41 Omnium mężczyzn – scratch

18:00 Finały wyścigu na 3 kilometry WC1

18:14 Finały 5-8 sprintu WB

18:23 Finały na 500 metrów WC2

18:38 Scratch MC4

18:58 Finały na 500 metrów WC4

19:13 Półfinały keirinu kobiet

19:22 Omnium mężczyzn – wyścig tempowy

19:34 Finał wyścig eliminacyjny kobiet

19:52 Finały sprintu WB

20:01 Finały wyścigu indywidualnego mężczyzn

20:16 Omnium mężczyzn – wyścig eliminacyjny

20:34 Finały wyścig indywidualny na 3 kilometry MC3

20:48 Finały sprintu WB

20:57 Finały keirinu kobiet

21:07 Finały sprintu WB

21:12 Omnium mężczyzn – wyścig punktowy

 

Kolarstwo górskie

 

8:00 maraton elity mężczyzn (Paweł Bernas)

8:00 zjazd elity mężczyzn

8:30 maraton elity kobiet (Paula Gorycka, Michalina Ziółkowska, Aleksandra Andrzejewska)

8:30 zjazd elity kobiet

 

7 sierpnia

 

Kolarstwo torowe

 

12:30 Kwalifikacje sprintu kobiet (Urszula Łoś, Marlena Karwacka, Nikola Sibiak, Paulina Petri)

13:18 Półfinały sprintu mężczyzn

13:26 1/16 finału sprintu kobiet

14:04 Półfinały sprintu MB

14:13 Półfinały sprintu mężczyzn

14:21 Półfinały sprintu MB

14:30 Półfinały sprintu mężczyzn

14:34 OM3 wyścig na 200 metrów MC5

15:14 Półfinały sprintu MB

15:19 Kwalifikacje wyścigu na kilometr MC2

15:54 OM3 wyścig na 200 metrów WC4

18:15 Finały wyścigu na 4 kilometry MC5

18:29 Finały wyścigu na kilometr MC2

18:50 Finały 5-8 sprintu MB

18:59 Finały wyścigu na 500 metrów WC3

19:14 Finały wyścigu na 3 kilometry WC4

19:28 Finał wyścigu eliminacyjnego mężczyzn

19:46 Finały sprintu MB

19:55 Finały sprintu mężczyzn

20:03 Scratch MC1

20:25 Finały sprintu MB

20:34 Finał madison kobiet

21:13 Finały sprintu mężczyzn

21:21 Scratch WC5

21:36 Finały sprintu MB

21:41 Finały sprintu mężczyzn

 

BMX freestyle park

 

13:30 elita mężczyzn

16:00 elita kobiet

 

9:00 Gran Fondo

 

8 sierpnia

 

Kolarstwo szosowe

 

12:00 jazda drużynowa na czas sztafet mieszanych (Katarzyna Niewiadoma, Agnieszka Skalniak- Sójka, Marta Jaskulska, Maciej Bodnar, Filip Maciejuk, Piotr Brożyna, Kacper Gieryk - rezerwowy, Mateusz Gajdulewicz - rezerwowy)

 

Kolarstwo torowe

 

13:30 1/8 finału sprintu kobiet

13:55 Kwalifikacje sprintu drużynowego M/W1-5

14:48 1/4 finału sprintu kobiet

15:04 Kwalifikacje wyścigu na kilometr mężczyzn

15:39 1/4 finału sprintu kobiet

15:55 Kwalifikacje sprintu drużynowego tandemów W/M B

16:20 1/4 finału sprintu kobiet

18:15 Finały sprintu drużynowego M/W1-5

18:25 Finał wyścigu na kilometr mężczyzn

18:49 Scratch WC3

19:04 Pierwsza runda keirinu mężczyzn

19:27 Scratch WC1/2

19:42 Finał wyścigu punktowego kobiet

20:19 Repasaże keirinu mężczyzn

20:37 Finały sprintu drużynowego tandemów W/M B

20:45 Madison mężczyzn

 

9 sierpnia

 

Kolarstwo szosowe

 

13:30 jazda indywidualna na czas młodzieżowców U-23 (Kacper Gieryk, Mateusz Gajdulewicz, Marek Kapela - rezerwowy)

 

Kolarstwo torowe

 

18:30 1/2 finału sprintu kobiet

18:38 Omnium kobiet – scratch

18:53 1/2 finału sprintu kobiet

19:01 Druga runda keirinu mężczyzn

19:15 1/2 finału sprintu kobiet

19:19 Omnium kobiet – wyścig tempowy

19:33 Finały sprintu kobiet

19:41 Półfinały keirinu mężczyzn

19:50 Finały sprintu kobiet

19:57 Omnium kobiet – wyścig eliminacyjny

20:14 Finał wyścigu punktowego mężczyzn

21:08 Finały sprintu kobiet

21:12 Finały keirinu mężczyzn

21:22 Omnium kobiet – wyścig punktowy

 

Kolarstwo górskie

 

11:30 sztafeta mieszana

 

Trial

 

17:00 drużyny mieszane

 

10 sierpnia

 

Kolarstwo szosowe

 

10:15 jazda indywidualna na czas juniorek U-19 (Martyna Szczęsna, Barbara Cywińska)

13:00 jazda indywidualna na czas elity kobiet (Agnieszka Skalniak-Sójka, Marta Lach)

 

Kolarstwo górskie

 

11:00 wyścig juniorek

13:00 wyścig juniorów

16:45 wyścig short track elity mężczyzn

17:30 wyścig short track elity kobiet

 

BMX freestyle flatland

 

14:00 elita kobiet

15:20 elita mężczyzn

 

11 sierpnia

 

Kolarstwo szosowe

 

9:00 jazda indywidualna na czas juniorów U-19 (Filip Gruszczyński, Dawid Wika Czarnowski, Patryk Goszczurny – rezerwowy, Dawid Łątkowski – rezerwowy)

13:35 jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (Maciej Bodnar, Filip Maciejuk)

 

Kolarstwo górskie

 

10:30 wyścig młodzieżowców U-23 (Michał Pomorski, Mateusz Gajdulewicz - rezerwowy)

14:30 wyścig zawodniczek do lat 23

 

Kolarstwo artystyczne

 

18:15 pary kobiet

 

12 sierpnia

 

Kolarstwo szosowe

 

12:00 wyścig ze startu wspólnego młodzieżowców U-23

 

Kolarstwo górskie

 

10:30 wyścig elity kobiet

14:30 wyścig elity mężczyzn

 

Trial

 

9:30 juniorzy na rowerach z kołami 20’’ (Michał Łętowski, Sebastian Chlipała)

11:00 juniorzy na rowerach z kołami 26’’

12:30 elita kobiet open

16:00 elita mężczyzn 20’’ (Karol Serwin)

17:30 elita mężczyzn 26’’

 

Kolarstwo artystyczne

 

17:40 pary open

20:25 mężczyźni indywidualnie

 

13 sierpnia

 

Kolarstwo szosowe

 

11:00 wyścig ze startu wspólnego elity kobiet (Katarzyna Niewiadoma, Agnieszka Skalniak-Sójka, Marta Lach, Dominika Włodarczyk, Marta Jaskulska, Karolina Kumięga)

 

BMX racing

 

- juniorki

- juniorzy

- młodzieżowcy

- zawodniczki do lat 23

- elita kobiet

- elita mężczyzn

 

Kolarstwo artystyczne

 

12:00 piłka rowerowa mężczyzn

12:20 piłka rowerowa kobiet
12:55 kobiety indywidualnie

RI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Magazyn Clip - 21.02.2024

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie