Ukraińcy korzystają ze wsparcia World Athletics i MKOl
Czterdziestu ukraińskich lekkoatletów przygotowuje się do sierpniowych mistrzostw świata na obozie treningowym na Słowacji. Częściowego wsparcia finansowego udzieliły World Athletics i Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl).
Ukraińcy trenują w Bańskiej Bystrzycy dzięki hojności Funduszu Ukrainy World Athletics i Funduszu Solidarności MKOl. Pierwsza z organizacji poinformowała, że jego fundusz w tym roku przeznaczy na ten cel 190 000 dolarów. Z kolei przybudówka MKOl wygenerowała już 7,5 miliona dolarów pomocy na rzecz sportowców z Ukrainy od czasu rozpoczęcia w lutym 2022 roku rosyjskiej inwazji.
Prezydent World Athletics Sebastian Coe, członek MKOl, w tym tygodniu podtrzymał decyzję o zablokowaniu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców, twierdząc, że "lekkoatletyka nie będzie po złej stronie historii".
ZOBACZ TAKŻE: Lekkoatleta oczyszczony z zarzutów! Wystartuje w Budapeszcie
Jego stanowisko jest sprzeczne z zaktualizowanymi zaleceniami MKOl dla międzynarodowych federacji, aby zezwalały na start indywidualnym rosyjskim i białoruskim sportowcom, o statusie neutralnym, pod warunkiem, że nie popierają wojny w Ukrainie i nie są związani z wojskiem.
Lekkoatletyczne mistrzostwa świata zaplanowano na 19-27 sierpnia w Budapeszcie. Coe podkreślił znaczenie wsparcia ukraińskiej reprezentacji.
- Rozumiemy, jak ważni i inspirujący są ukraińscy sportowcy dla ich kraju w tym strasznym czasie. Chcemy dać im każdą okazję do rywalizacji i osiągania sukcesów, pomimo wielkich trudności, jakie nawiedza ich i ich społeczność ta okropna wojna - powiedział.
- Stracili tak wiele, a my możemy przynajmniej pomóc im w utrzymaniu ich marzeń o lekkiej atletyce. Jestem pełen podziwu dla ich hartu ducha i odporności. I nie mogę się doczekać powitania ukraińskiej drużyny w Budapeszcie - dodał.
W zeszłorocznych MŚ w Eugene Ukrainę reprezentowało 22 lekkoatletów, w tym 18 kobiet i czterech mężczyzn. Oba medale dla tego kraju wywalczyli skoczkowie wzwyż, Jarosława Mahuczich zdobyła srebro, a Andrij Procenko brąz.
Od debiutu jako niezależny kraj na MŚ w tej dyscyplinie, w 1993 roku w Stuttgarcie, Ukraina zdobyła łącznie 41 medali, w tym 18 złotych.
Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest tyczkarz Siergiej Bubka, zdobywca w barwach Ukrainy trzech kolejnych złotych medali w Stuttgarcie (1993), Goeteborgu (1995) i Atenach (1997). Bubka jest obecnie wiceprezydentem World Athletics, ale dotąd nie potępił publicznie inwazji Kremla na swoją ojczyznę.
Przejdź na Polsatsport.pl