Magdalena Stysiak w wybornej formie. Czy poprowadzi Polki do medalu mistrzostw Europy?

Magdalena Stysiak jest kluczową zawodniczką polskiej reprezentacji

Polskie siatkarki zajęły w lipcu trzecie miejsce w prestiżowych rozgrywkach Ligi Narodów. Duża w tym zasługa Magdaleny Stysiak, która znajduje się ostatnio w świetnej dyspozycji. Czy tak samo będzie na zbliżających się mistrzostwach Starego Kontynentu?

Stysiak swój debiut w drużynie narodowej zanotowała w 2019 roku. Miała wtedy zaledwie osiemnaście lat. Od dłuższego czasu jest już niekwestionowanym numerem jeden w reprezentacji Polski, jeśli chodzi o pozycję atakującej.

Kariera klubowa pochodzącej z województwa łódzkiego siatkarki również rozwija się w harmonijny sposób. Po udanym sezonie 2018/2019 Stysiak przeniosła się z Grot Budowlanych Łódź do włoskiego zespołu Pallavolo Scandicci. Następnie dwie ligowe kampanie broniła barw ekipy z Monzy. Nowe rozgrywki rozpocznie już zaś jako zawodniczka Fenerbahce Stambuł.

W decydującym o brązowym medalu starciu ze Stanami Zjednoczonymi w Lidze Narodów 22-letnia atakująca zdobyła łącznie 23 punkty. Na powyższą zdobycz złożyło się 20 skutecznych ataków, dwie punktowe zagrywki oraz blok. Należy zaznaczyć, że wysoką i równą formę Stysiak prezentowała przez cały turniej.

Zawodniczka reprezentacji Polski zajęła pierwsze miejsce w rankingu najlepiej punktujących. Łącznie przy swoim nazwisku zapisała aż 298 "oczek" (258 atakiem, 33 blokiem, 7 zagrywką). Drugą w zestawieniu Chinkę Li Yingying wyprzedziła o siedem punktów, trzecią Włoszkę Sylvię Nwakalor aż o 52.

W pozostałych zestawieniach nowa siatkarka Fenerbache również uplasowała się na czołowych lokatach. W rankingu najlepszych atakujących musiała uznać wyższość jedynie wspomnianej Li Yingying, a w zestawieniu najlepszych blokujących imprezy zajęła jedenaste miejsce.

Czołowa "armata" reprezentacji Polski z pewnością chce podtrzymać swoją dyspozycję na nadchodzące mistrzostwa Europy, które startują już 15 sierpnia. Podopieczne Stefano Lavariniego rozpoczną zmagania od potyczki ze Słowenią (18.08). W "polskiej" grupie zagrają również Węgierki, Serbki, Belgijki i Ukrainki.

Transmisje meczów mistrzostw Europy siatkarek 2023 na sportowych antenach Polsatu i na Polsat Box Go.