6:3 w meczu o medal! Sukces polskich piłkarzy na stadionie Legii
Drużyna z Belgii została Mistrzem Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Drugie miejsce zajął Uzbekistan, a trzecie Polska. Mecze rozegrano na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W zmaganiach wzięły udział drużyny z 21 krajów.
Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej to największa na świecie impreza sportowa dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Zobacz także: Puszcza Niepołomice wzmacnia skład. To były piłkarz Slavii Praga
Do rywalizacji w tym roku stanęło 21 reprezentacji: z Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Czarnogóry, Estonii, Francji, Jordanii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Madagaskaru, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Tajlandii, Ukrainy, Uzbekistanu i Węgier.
– Podczas tegorocznych turniejów poziom zawodników był dość wysoki – powiedział PAP rzecznik prasowy mistrzostw Maciej Barszczak.
Zaznaczył, że "z rok na rok widać znaczącą poprawę, co spowodowane jest organizacją mistrzostw na poziomie poszczególnych krajów".
– W ostatnich czterech latach rozegrano m.in. Mistrzostwa Chorwacji, Słowenii, Portugalii, Niemiec czy Tajlandii. Dzięki temu z coraz większej liczby państw na mistrzostwa świata przyjeżdża reprezentacja, a więc najlepsi zawodnicy – wyjaśnił Barszaczak.
Przyznał, że w tym roku pewną niespodzianą był skład finału.
– Belgia zagrała kontra Uzbekistan wygrywając 1:0 i tym samym sięgając po złoto. Srebro zatem przypadło drużynie z Uzbekistanu. Co ciekawe, wcześniej żadna z nich nie zdobyła tytułu – zwrócił uwagę Barszczak.
Trzecie miejsce uzyskała Polska wygrywając 6:3 z Bośnią i Hercegowiną.
– Nasza reprezentacja cały czas czyni postępy – ocenił Barszczak.
Gościem specjalnym mistrzostw był Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos - selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej.
– Przyjechał, aby wesprzeć uczestników, ale także przyjrzeć się poziomowi i być może wypatrzeć talenty, które w przyszłości zasilą dorosłą piłkę nożną – powiedział rzecznik mistrzostw.
Dodał, że Fernando Santos w Portugalii jest legendą.
– Prowadził on m.in. kadrę Portugalii, w której składzie był np. Cristiano Ronaldo – wskazał Barszczak.
Podkreślił, że "najważniejszym celem rozgrywek nie jest wynik, ale aktywizacja dzieci".
– Wielu z nich pochodzi z rodzin, w których rodzice nie chcieli mieć z nimi nic wspólnego bądź nie żyją. W związku z tym, mają oni dużo trudniejszy start w dorosłe życia niż ich rówieśnicy. Dzięki zaangażowaniu w sport zyskują zupełnie inną perspektywę, uczą się np. dyscypliny czy systematyczności – powiedział Barszczak.
Jako przykład człowieka, któremu sport pomógł wejść na prostą wskazał obecnego selekcjonera polskiej reprezentacji, który w 2013 roku zdobył tytuł mistrza świata.
– W kolejnych latach w czasie turniejów pomagał jako wolontariusz cały czas dokształcając się by dziś być selekcjonerem polskiej drużyny – powiedział.
Ambasadorami mistrzostw byli: Tomasz Kłos, który w sobotę w czasie meczów sędziował, Dariusz Dziekanowski, Radosław Majdan i Jacek Krzynówek. W rozmowie z PAP Krzynówek powiedział, że "piłka nożna jest dobrą nauką życia, bo jest tam rywalizacja i emocje zarówno te pozytywne jak i negatywne".
– Mistrzostwa pokazują, że wystarczy uwierzyć w dzieci, aby zobaczyć zmianę ich osobowości. Z osób, które rozrabiają, którym się niczego nie chce, chłopaki stają się osobami, które chcą się angażować, które starają się współpracować – powiedział PAP prezes stowarzyszenia "Nadzieja na Mundial" Andrzej Lisiak
Dwudniowe mistrzostwa rozegrane zostały w sobotę i niedzielę na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Turniej powrócił po czteroletniej przerwie.
W niedzielę dla młodych sportowców koncert zagrał Kamil Bednarek. W strefie kibica przygotowano piknik rodzinny z atrakcjami dla najmłodszych, a także Festiwal Smaków Świata z food truckami.
Inicjatorem i organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie "Nadzieja na Mundial". Działa ono od ponad 13 lat na rzecz pomocy dzieciom z domów dziecka. Zorganizowano dotąd m.in. 14 edycji mistrzostw Polski, a także mistrzostwa Europy i zeszłoroczne mistrzostwa Ukrainy. Jest także współorganizatorem czterech edycji mistrzostw Niemiec i dwóch edycji mistrzostw Tajlandii. W ostatnich latach wspierało także organizację mistrzostw Portugalii, Chorwacji i Słowenii. Na 2024 rok zaplanowano Mistrzostwa Dzieci z Domów Dziecka w Bośni i Hercegowinie oraz w Czechach.
Jak dotąd w Mistrzostwach Świata Dzieci z Domów Dziecka uczestniczyło blisko 2,5 tysiąca zawodników z całego świata. Tytuły mistrzowskie zdobyły wcześniej: Polska (2013), Rosja (2014, 2016), Holandia (2015), Hiszpania (2017) i Ukraina (2018, 2019).
Przejdź na Polsatsport.pl