Jan-Krzysztof Duda nie obroni Pucharu Świata! Bolesna przegrana w 1/8 finału

Inne
Jan-Krzysztof Duda nie obroni Pucharu Świata! Bolesna przegrana w 1/8 finału
fot. PAP/Marcin Obara
Jan-Krzysztof Duda zdobył Puchar Świata w 2021 roku.

Jan-Krzysztof Duda nie obroni tytułu wywalczonego dwa lata temu w Soczi. W niedzielę przegrał białymi z Amerykaninem Fabiano Caruaną rewanżową partię piątej rundy (1/8 finału) Pucharu Świata w szachach i odpadł z turnieju rozgrywanego w Baku.

Rozstawiony z numerem 14. Duda (ranking 2732) w sobotę w pierwszej partii uzyskał czarnymi remis z turniejową "trójką", czołowym arcymistrzem USA (2782).

 

Zobacz także: Zwycięstwo Carlsena w Zagrzebiu, Duda siódmy

 

Nazajutrz w partii rewanżowej 25-letni najlepszy polski szachista nie znalazł sposobu na pokonanie wyżej notowanego sześć lat starszego Amerykanina, który w swojej karierze m.in. rywalizował w Magnusem Carlsenem w meczu o mistrzostwo świata w 2018 roku (przegrał 6:9 po dogrywce). Pojedynek zakończył się wygraną Caruany po 42 posunięciach, który w meczu zwyciężył 1,5:0,5.

 

 

W niedzielę awans do ćwierćfinału zapewnili sobie także faworyt turnieju, lider światowego rankingu Carlsen, który pokonał Ukraińca Wasyla Iwanczuka 2:0, Hindus Dommaraju Gukesh (1,5:0,5 z Chińczykiem Wang Hao), Nijat Abasov z Azerbejdżanu (2:0 z Salemem A.R. Salehem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich), pogromca Radosława Wojtaszka w poprzedniej rundzie Amerykanin Leinier Dominguez Perez (1,5:0,5 z reprezentującym Serbię Aleksiejem Saraną), Hindus Arjun Erigaisi (1,5:0,5 ze Szwedem Nilsem Grandeliusem) oraz kolejny reprezentant Indii Rameshbabu Praggnanandhaa (1,5:0,5 z Węgrem Ferencem Berkesem).

 

Ósmego ćwierćfinalistę wyłoni poniedziałkowy baraż pomiędzy Janem Niempomniaszczim (FIDE) i czwartym na tym etapie szachistą z Indii Santoshem Gujrathi Viditem.

 

Pula nagród w stolicy Azerbejdżanu wynosi 1,834 mln (open) i 676,25 tys. dolarów (kobiety). Trzy pierwsze miejsca w kategorii open premiowane są udziałem w turnieju kandydatów i nagrodami finansowymi 110, 80 i 60 tys. dol. Za udział w poszczególnych rundach uczestnicy otrzymują 3, 6, 10, 16, 25 i 35 tys. dol.

 

Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym i zakończy się 23 sierpnia. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii. W przypadku remisu 1:1 kolejnego dnia odbywają się dogrywki w szachach szybkich (dwie partie 25 minut plus 10 sekund, kolejne dwie 10+10) i ewentualnie błyskawicznych (dwie 5+3 i kolejne 3+2 do pierwszego rozstrzygnięcia).

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie