Trener Amerykanek odchodzi ze stanowiska

Piłka nożna
Trener Amerykanek odchodzi ze stanowiska
fot. PAP
Vlatko Andonovski

Vlatko Andonovski zrezygnował z funkcji trenera kobiecej reprezentacji USA w piłce nożnej - potwierdzono w czwartek. Amerykanki odpadły w 1/8 finału twającego mundialu w Australii i Nowej Zelandii. To ich najgorszy występ w historii mistrzostw świata.

Mający macedońskie korzenie Andonovski piastował stanowisko selekcjonera od października 2019 roku. Zastąpił wówczas utytułowaną Jill Ellis, która doprowadziła Amerykanki do złotych medali mistrzostw świata w 2015 i 2019 roku.

 

Jej następca nie odniósł już takich sukcesów. W igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 wywalczył z kadrą brązowy medal.

 

Natomiast w trwającym jeszcze mundialu w Australii i Nowej Zelandii Amerykanki odpadły już w 1/8 finału, przegrywając w rzutach karnych ze Szwecją. To było duże rozczarowanie, ponieważ futbol kobiecy w Stanach Zjednoczonych jest potęgą.

 

Amerykanki aż czterokrotnie (rekord) zdobyły mistrzostwo świata - oprócz dwóch poprzednich edycji również w 1991 i 1999 roku. Nigdy dotychczas w historii tej imprezy nie zeszły z podium.

 

- To był zaszczyt mojego życia trenować utalentowane, ciężko pracujące zawodniczki przez ostatnie cztery lata - przekazał 46-letni Andonovski w oświadczeniu.

 

- Chociaż wszyscy jesteśmy rozczarowani wynikiem tegorocznych mistrzostw świata, jestem niezmiernie dumny z postępów, jakie poczyniła ta drużyna, a także wsparcia, jakie zawodniczki okazały sobie nawzajem (...) - dodał.

 

Rozpoczęły się poszukiwania następcy lub następczyni Andonovskiego. Na razie obowiązki będzie pełnić jego asystentka Twila Kilgore.

 

W finale mundialu Hiszpania zmierzy się w niedzielę z Anglią.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie