Dobiegły końca mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim. Znamy medalistów w crossie

Inne
Dobiegły końca mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim. Znamy medalistów w crossie
Fot. PAP
Klaudia Zwolińska

W ostatnim dniu rozgrywanych na krakowskim torze "Kolna" 75. mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim rywalizowano w crossie. Złote medale zdobyli Klaudia Zwolińska i Michał Pasiut.

Dla najlepszej polskiej zawodniczki był to trzeci mistrzowski tytuł w konkurencjach indywidualnych wywalczony na tych mistrzostwach. W sobotę okazała się bezkonkurencyjna w K1 i C1.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kolejny medal dla Polski na mistrzostwach świata w kajakarstwie

 

W finałowym wyścigu crossu Zwolińska wyprzedziła Dominikę Brzeską i Aleksandrę Stach.

 

"W tej konkurencji wszystko jest możliwe. Bardzo ważna jest taktyka, a ja od początku starałam się rozgrywać taktycznie swoje przejazdy. Tylko z boku może się wydawać, że pierwsze miejsca zdobywałam z łatwością. Oszczędzałam siły na finał, który fajnie udało mi się rozegrać" – powiedziała Zwolińska, która do swojego dorobku dołożyła jeszcze dwa złote medale wywalczone dla Startu Nowy Sącz w wyścigach drużynowych C1x3 i K1x3.

 

W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Pasiut. Drugie miejsce zajął obrońca tytułu Jan Piprek, a trzeci był Mateusz Polaczyk. Wprawdzie minął on linię mety jako pierwszy, ale został potem ukarny za faul i przesunięty na trzecią lokatę.

 

Kajakowy cross to stosunkowo nowa konkurencja, ale jej prestiż wzrósł, gdy została włączona do programu igrzysk olimpijskich w 2024 roku w Paryżu. Zawodnicy startują ze specjalnej rampy, a w jednym przejeździe bierze udział czterech. Wygrywa pierwszy na mecie, który najlepiej poradzi sobie z omijaniem bramek i w wyznaczonej strefie zrobi eskimoskę, czyli obrót kajakiem pod wodą. O medale mistrzostw Polski w tej konkurencji rywalizowano po raz piąty.

 

Rywalizacja w crossie zakończyła trwający do piątku krajowy czempionat. W sobotnich konkurencjach złote medale wywalczyli: Zwolińska w K1 i C1, Dariusz Popiela w K1 oraz Szymon Nowobilski w C1.

 

Wyniki:

 

cross kobiet

1. Klaudia Zwolińska
2. Dominika Brzeska (obie Start Nowy Sącz)
3. Aleksandra Stach (AZS AWF Kraków)

cross mężczyzn
1. Michał Pasiut (AZS AWF Kraków)
2. Jan Piprek (Start Nowy Sącza)
3. Mateusz Polaczyk (CWZS Zawisza Bydgoszcz)

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie