"Chciałam po prostu wejść na bieżnię i zrobić swoje'

Inne
"Chciałam po prostu wejść na bieżnię i zrobić swoje'
fot. PAP/Piotr Nowak
Kryscina Cimanouska

- Myślę, że to był mój największy sukces w karierze. Pierwszy raz startowałam w reprezentacji Polski i po dwóch latach przerwy uczestniczyłam w międzynarodowych zawodach - powiedziała sprinterka Kryscina Cimanouska po powrocie z lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie.

Białorusinka pod koniec lipca w mistrzostwach Polski w Gorzowie Wielkopolskim zdobyła srebrne medale w biegach na 100 i 200 metrów. Na początku sierpnia otrzymała od federacji World Athletics zgodę na start w biało-czerwonych barwach, dlatego Polski Związek Lekkiej Atletyki mógł ją włączyć do reprezentacji.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nowicki podsumował występ w Budapeszcie. Napawa optymizmem

 

W Budapeszcie 26-letnia Cimanouska przebiegła 200 m w 22,88 sekundy, dzięki czemu awansowała do półfinału. Jej drugi bieg nie był tak udany i ostatecznie zajęła 23. miejsce.

 

- Jestem z tego bardzo zadowolona i cieszę się, że wszystko mi się tam udało. Chciałam po prostu wejść na bieżnię i zrobić swoje. Może półfinałowy bieg na 200 m nie poszedł do końca po mojej myśli, bo organizm nie wytrzymał słońca i upału, ale popracujemy nad tym - zadeklarowała.

 

Oprócz biegów indywidualnych, Cimanouska wraz z Pią Skrzyszowską, Ewą Swobodą i Magdaleną Stefanowicz pobiegła w sztafecie 4x100 m. Polki w finale uzyskały czas 42,66 i zajęły piąte miejsce.

 

- Było fajnie. Jest bardzo dobrze. Biegam z nimi już dwa lata. Jest świetna atmosfera i myślę, że to nam pomogło zająć piąte miejsce na świecie - oświadczyła.

 

Na konferencji prasowej podsumowującej imprezę w Budapeszcie zdradziła, że po sezonie będzie wypoczywać w Chorwacji, natomiast w najbliższym czasie czekają ją jeszcze dwa starty.

 

- W ten weekend wystartuję w Olsztynie, a później prawdopodobnie w Szczecinie. Muszę to jeszcze uzgodnić z menedżerem. Po tych dwóch startach będę mogła trochę odpocząć - poinformowała.

 

W roku olimpijskim wielu lekkoatletów rezygnuje ze startów w hali i skupia się tylko na przygotowaniach do sezonu letniego. Jednak Cimanouska nie wyklucza, że zimą weźmie udział w kilku zawodach.

 

- Jak nie będę miała żadnych kontuzji, to w sezonie halowym skupię się na biegach na 60 m i 200 m - oznajmiła.

 

Cimanouska jest zadowolona z faktu, że jej sytuacja się wyjaśniła, została pełnoprawną reprezentantką Polski i w spokoju może przygotowywać się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.

 

- Już wiem, że mogę tam normalnie wystartować i nie stresu, niepewności. Jak wrócę z wakacji, to rozpoczniemy z trenerem przygotowania do igrzysk. Natomiast wcześniej mamy jeszcze mistrzostwa Europy w Rzymie - przekazała.

 

Lekkoatletka mieszka w Polsce od sierpnia 2021 roku. W czasie igrzysk w Tokio skrytykowała sztab szkoleniowy swojej reprezentacji i odmówiła startu w sztafecie 4x400 m. Wskutek tego białoruskie media nazwały ją zdrajczynią. Cimanouska otrzymała polecenie powrotu do ojczyzny. Wbrew swej woli została zabrana z wioski olimpijskiej na lotnisko. Udało się jej uciec, a następnie zwróciła się o pomoc w polskiej ambasadzie w Tokio i otrzymała azyl polityczny.

 

Cimanouska od dwóch lat mieszka w Warszawie i jest zawodniczką stołecznego AZS AWF.

 

- Bardzo lubię Warszawę i dobrze się tutaj czuję. Tak długo byliśmy w Budapeszcie, że bardzo chciałam tu wrócić. Warszawę traktuję już jak swój dom. Mam tu przyjaciół i męża. Dobrze dogaduję się z moim szkoleniowcem i grupą treningową. Naprawdę jest tu fajnie - podsumowała.

fdz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie