Serbka i Rumun zwycięzcami Bohdan Tomaszewski Cup

54. edycja Bohdan Tomaszewski Cup już za nami.

Serbka Gala Ivanović i Rumun Yannick Theodor Alexandrescou triumfowali w 54. edycji Bohdan Tomaszewski Cup. Turniej kategorii 1. w cyklu Tennis Europe rozgrywany był na kortach KT Warszawianka. Debla dziewcząt wygrały Kornelia Krześniak (CKT Grodzisk Mazowiecki) i Anna Skorupska (PT Olimpia Poznań).

W obydwu meczach gry pojedynczej wystąpili Anna Kmiecik (CCS Chrzanów) i Jan Sadzik (KT Błonia Kraków), ale obydwoje musieli uznać wyższość zagranicznych rywali. Warto przypomnieć, że ostatnim Polakiem, któremu udało się zwyciężyć w tej imprezie był Michał Dembek (w 2013 roku), który w sobotę wręczał nagrody zwycięzcom.

W finale chłopców, który trwał dwie godziny i 32 minuty, Alexandrescou pokonał Sadzika 6:3, 3:6, 6:3. Cały mecz był bardzo zacięty i wyrównany. W pierwszym secie Rumun przełamał rywala na 4:2, po czym nieoczekiwanie oddał mu swój serwis. Zaraz jednak zdobył kolejnego breaka i tym razem nie wypuścił tej przewagi z rąk.

Drugą partię otworzyły obustronne przełamania, a kluczowe okazało się dopiero to, do którego doszło w szóstym gemie. Chwilę później Sadzik odskoczył na 5:2, ale rozstrzygnął jej losy dopiero wynikiem 6:3, wykorzystując pierwszą okazję.

Również obustronne przełamania nastąpiły na początku decydującego seta. Potem dzięki breakom Rumun wychodził na 4:2 i 5:3, po czym bez straty punku wygrał swój serwis i cały mecz.

Jako pierwsze na kortach Warszawianki rywalizowały w sobotę dziewczęta. W finale singla Kmiecik przegrała 3:6, 6:7 (7-9) z Galą Ivanović, rozstawioną z numerem trzecim w drabince. Początek układał się po myśli Serbki, bowiem z przewagą dwóch „breaków” odskoczyła szybko na 4:1.

Polka odrobiła stratę jednego przełamania i wyszła na 3:4. Przy stanie 3:5 Ania straciła znowu swoje podanie i seta 3:6. Druga partia była wyrównana, ale w końcówce inicjatywę zaczęła przejmować Kmiecik, ale nie zdołała zamknąć seta serwując przy prowadzeniu 5:4.

Potem doszło do tie-breaka, a w nim Kmiecik nie wykorzystała trzech kolejnych setboli od 6-3, a także czwartego przy 7-6. Przegrała go ostatecznie 7-9.

Równolegle na sąsiednim korcie rozgrywany był zaległy półfinał gry podwójnej, w którym Barbara Kostecka (UKT Winner Kraków) i Oliwia Sybicka (MKT Stalowa Wola) pokonały 7:6 (7-4), 6:2 Czeszki Nikol Marie Jarolimkova i Jessica Kolesarova, najwyżej rozstawione w drabince.

To oznaczało, że w grze podwójnej kobiet kwestię tytułu rozstrzygną między sobą dwie polskie pary, bowiem już w piątek wieczorem awansowały Kornelia Krześniak (CLT Grodzisk Mazowiecki) i Anna Skorupska (Park Tenisowy Olimpia Poznań), które wygrały finał 7:5, 2:6, 10-8.

Kostecka i Sybicka błyskawicznie objęły prowadzenie 5:1 i 40-0, ale od tego momentu nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji. Straciły następnych 16 punktów, a w sumie z 25 wymian wygrały tylko dwie, ostatecznie przegrywając seta 5:7. W drugim Barbara i Oliwia wyszły na 4:1, zanim wygrały go 6:2.

Potem w super tie-breaku prowadziły 7-5, ale wtedy do głosu doszły Krześniak i Skorupska, zdobywając cztery kolejne punkty. Przy 9-7 nie wykorzystały pierwszego meczbola, ale przy drugim przeciwniczki wyrzuciły piłkę na aut.

W ostatnim meczu tegorocznej edycji Bohdan Tomaszewski Cup Norweg Sander Juuhl-Sivertsen i Ukrainiec Dmytro Wterkowskij zmierzą się z rumuńsko-niemieckim deblem Alexandrescou i Jan Smrcka.

Wśród zwycięzców Bohdan Tomaszewski Cup na przestrzeni lat znaleźć można m.in. nazwiska: Magdaleny Grzybowskiej (mistrzyni z 1992 r.); Joanny Sakowicz (1999); Marty Domachowskiej (zwyciężczyni 2 edycji 2000-01); Agnieszki Radwańskiej (wygrała w 2004 r. w singlu i w deblu z siostrą Urszulą); Dawida Olejniczaka (1999); Grzegorza Panfila (triumfował w latach 2003-04); czy Michała Dembka (2012-13), ostatniego Polaka jaki sięgnął w nim po tytuł.

Uczestnikami turnieju byli też m.in. Łukasz Kubot, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski, a także Iga Świątek (półfinalistka w 2014 r.) i Hubert Hurkacz (półfinalista w 2012 r.).

SZCZYPTA HISTORII

Pierwsza dwie edycje BTC odbyły się na nieistniejących już kortach warszawskiej Agrykoli, zanim przeniosła się na Warszawiankę. W latach 2012-22 o puchar przechodni Bohdana Tomaszewskiego najlepsi w Europie walczyli na kortach Legii, by w tym sezonie wrócić na Warszawiankę.

Impreza przetrwała trudny czas pandemii koronawirusa (nie odbyły się 2 edycje w latach 2020-21) i przed rokiem wróciła do kalendarza Tennis Europe, do którego po raz pierwszy została wpisana w 2000 roku (otrzymała kategorię 3.; od 2002 r. – kat. 2.; a od 2012 r. – kat. 1.).

REDAKTOR BOHDAN TOMASZEWSKI

Patron i współtwórca turnieju redaktor Bohdan Tomaszewski to legenda dziennikarstwa. Urodzony w roku 1921 Bohdan Tomaszewski za młodu grał z powodzeniem w tenisa. Przypomnijmy, rok 1921 to także rok ukonstytuowania się Polskiego Związku Tenisowego. Tomaszewski wziął udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK (ps. „Mały”). Relacjonował 12 igrzysk olimpijskich, wiele mistrzostw świata. Pisał książki, artykuły i felietony. Otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Zasłużonego dla Miasta Warszawy. Zmarł w 2015 roku.