Amerykanki pokonane. Polki awansowały do ćwierćfinału DMŚ w szachach

Inne
Amerykanki pokonane. Polki awansowały do ćwierćfinału DMŚ w szachach
Fot. PAP
Amerykanki pokonane. Polki awansowały do ćwierćfinału DMŚ w szachach

Reprezentacja Polski wygrała z liderem grupy B USA 2,5:1,5 w trzecim dniu drużynowych mistrzostw świata kobiet w szachach, rozgrywanych w Bydgoszczy. Biało-czerwone z drugiego miejsca awansowały do ćwierćfinału, gdzie zmierzą się z Francją.

Polki rywalizację grupową ukończyły z takim samym dorobkiem punktów meczowych jak zespół USA - po 7, ale USA zdobyły więcej tzw. małych punktów we wszystkich partiach turnieju. W grupie A zwyciężyła ekipa Kazachstanu - 9, przed Gruzją - 7.

 

ZOBACZ TAKŻE: Liga NFL i Rugby World Cup 2023 w kanałach Polsat Sport

 

W spotkaniu biało-czerwonych z niepokonaną do piątku reprezentacją USA zwycięstwa odniosły Oliwia Kiołbasa, która na pierwszej szachownicy pokonała białymi wyżej klasyfikowaną w rankingu utalentowaną 13-letnią arcymistrzynię Alice Lee oraz Monika Soćko na drugiej, która czarnymi zwyciężyła Annę Zatonskih. Klaudia Kulon zremisowała tym samym kolorem swoją partię na czwartej z Annie Wang, a jedynej porażki doznała Aleksandra Malcewska z Tatev Abrahamyan.

 

"Awans zapewniłyśmy sobie w czwartek, więc można powiedzieć, że do starcia z Amerykankami podeszłyśmy nieco na luzie. Drużyna potrafiła się zmotywować i wygrać. Cieszę się ze swojej pierwszej wygranej, bo w czwartek byłam tego bardzo bliska, a zremisowałam. Jeszcze też w pierwszym meczu z Chinami miałam ogromną przewagę i też nie udało mi się wygrać. Przede wszystkim liczy się jednak drużyna i to z jej zwycięstwa cieszę się najbardziej" - powiedziała najbardziej doświadczona w polskiej ekipie arcymistrzyni Soćko.

 

Turniej rozgrywany jest w szachach szybkich, tempem 45 minut na partię z doliczaniem 10 sekund po każdym posunięciu.

 

W sobotę czteroosobowe drużyny (w zgłoszonych składach są także dwie zawodniczki rezerwowe) rozegrają ćwierćfinały. Obok Polski i Francji zmierzą się w nich Ukraina z USA, Gruzja z Chinami oraz Kazachstan z Niemcami. Zwycięzca tego ostatniego meczu będzie ewentualnym rywalem podopiecznych trenera Marcina Dziuby w półfinale.

 

"Nie powiedziałabym, że po ostatnich wygranych możemy czuć się pewniej. Każdy mecz jest wyjątkowy i wszystko może się w nim zdarzyć. Na przykładzie Amerykanek i ich spotkania z nami można stwierdzić, że dotychczas przeważały i wygrywały, a w piątek z nami zanotowały dotkliwą porażkę. A mogły przegrać jeszcze wyżej, bo Aleksandra Malcewska nie chciała remisu i przesadziła, natomiast Klaudia Kulon dysponowała dużą przewagą. Każda partia jest ważna i od soboty zaczynamy turniej od nowa" – dodała Soćko, ośmiokrotna mistrzyni Polski.

 

W niedzielę i poniedziałek odbędą się półfinały oraz finał i mecz o trzecie miejsce.

 

Wyniki trzeciego dnia:

 

Grupa A 5. runda: Ukraina - Francja 2:2; Indie - Egipt 3,5:0,5; Kazachstan - Gruzja 2:1. Tabela: 1. Kazachstan 9 (12,5), 2. Gruzja 7 13,5), 3. Ukraina 5 (10), 4. Francja 5 (10), 4. Indie 4 (10,5), 6. Egipt 0 (3,5).

 

Grupa B 5. runda: Polska - USA 2,5:1,5; Niemcy - Bułgaria 2,5:1,5; Chiny - FIDE Ameryka 3:1. Tabela: 1. USA 7 (12,5), 2. Polska 7 (11), 3. Chiny 6 (11), 4. Niemcy 4 (9), 5. Bułgaria 4 (8,5), 6. FIDE Ameryka 2 (8).

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie