Olbrzymi turniej dla dzieci. Spodek wypełni się ponad tysiącem młodych szachistów!

Inne
Olbrzymi turniej dla dzieci. Spodek wypełni się ponad tysiącem młodych szachistów!
fot. Informacja prasowa
Olbrzymi turniej dla dzieci. Spodek wypełni się ponad tysiącem młodych szachistów!

Blisko tysiąc dwustu uczestników, sześćset szachownic, prawie dwadzieścia tysięcy drewnianych figur… We wtorek, 26 września, w Katowicach odbędą się SYNERISE Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli, czyli największa w Polsce szachowa impreza dla dzieci i młodzieży.

To już ósma edycja tej niezwykłej imprezy dla młodych szachistów, która regularnie odbywa się na płycie katowickiego Spodka, najbardziej znanej polskiej hali sportowej. We wtorek wyłonieni zostaną najlepsi zawodnicy w dwudziestu grupach rozgrywkowych, osobno dla chłopców i dziewcząt.

 

ZOBACZ TAKŻE: Reprezentanci Polski z medalami mistrzostw Europy


– Jesteśmy już przygotowani i czekamy na uczestników, którzy przy szachownicach w Spodku rozegrają w sumie cztery tysiące osiemset partii. Razem z naszymi sponsorami przygotowaliśmy tysiąc dwieście pakietów startowych, a na zawodników czeka też ponad osiemset pamiątkowych medali – wymienia Ewa Brożek, współorganizatorka SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli w Katowicach. Organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli wsparły m.in. firma Synerise, PKO Bank Polski, a także EY.


Zawodnicy będą w turnieju reprezentować przedszkola lub szkoły, do których uczęszczają. Najmłodszy zgłoszony do turnieju uczestnik ma cztery lata, a do Katowic przyjadą zawodnicy z całej Polski, bo impreza przez osiem lat zyskała ogromną renomę w środowisku szachowym.

 

– Na listach startowych mamy medalistów mistrzostw Europy i świata – dodaje Brożek.


Wielkim atutem tej imprezy jest to, że może w niej zagrać każdy, kto tylko zna szachowe zasady. Organizatorzy nie ukrywają, że ich głównym celem jest popularyzowanie szachów wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Szachy już dziś są trzecią dyscypliną sportu pod względem liczby zarejestrowanych w Polsce graczy.


– Wiadomo, że wśród naszych uczestników dużą część stanowią dzieci, które już grywają w turniejach i pasjonują się szachami, ale w każdym roku jest też grupa, która tę cudowną szachową przygodę dopiero zaczyna. W SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli każdy znajdzie dla siebie miejsce i, mam nadzieję, zakocha się w szachach na lata – dodaje Łukasz Brożek, dyrektor turnieju.


– Już sam udział w zawodach wymaga sporej odwagi, więc można powiedzieć, że każdy jest zwycięzcą. Liczymy, że podobnie jak w ubiegłych latach wszyscy przekonają się, że dzieci i młodzież bardzo chętnie grają w szachy, a do tego reprezentują wysoki poziom – dodaje Szymon Walter, współorganizator zawodów.


Oprócz szachowej rywalizacji, uczestnicy będą mieli okazję spotkać i posłuchać wyjątkowych postaci polskiej nauki i biznesu podczas Katowickiego Kongresu Edukacyjnego. Więcej szczegółów na temat SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach na facebookowym profilu "Gramy w szachy". Pierwsza runda SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli zaplanowana jest na godz. 10, a tuż po niej odbędzie się ceremonia rozpoczęcia turnieju i kolejne rundy.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie