Znamy gospodarza Pucharu Narodów Afryki 2025

Piłka nożna
Znamy gospodarza Pucharu Narodów Afryki 2025
fot. PAP
Znamy gospodarza Pucharu Narodów Afryki 2025

Maroko będzie w 2025 roku gospodarzem piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki - poinformowała w środę Konfederacja Afrykańskiej Piłki Nożnej w Kairze. Zastąpi Gwineę, którą w 2022 roku pozbawiono prawa do organizacji tego turnieju.

Kandydatura Maroka została zatwierdzona po tym, gdy oferty Algierii, Zambii oraz wspólna Beninu i Nigerii zostały wycofane przed głosowaniem komitetu wykonawczego Konfederacji Afrykańskiej Piłki Nożnej (CAF).

 

Na początku października 2022 CAF odebrała Gwinei prawa gospodarza Pucharu Narodów Afryki 2025 z powodu niewystarczającej infrastruktury sportowej. Wcześniej Gwinea była pod baczną obserwacją po tym, gdy komisja inspekcyjna stwierdziła, że to państwo nie będzie gotowe na organizację tej imprezy.

 

W opublikowanym wtedy oświadczeniu CAF podkreślono, że infrastruktura i obiekty w Gwinei "nie są gotowe na organizację światowej klasy zawodów Pucharu Narodów Afryki".

 

Teraz Maroko będzie gospodarzem najpopularniejszego wydarzenia sportowego w Afryce po raz drugi, prawie cztery dekady po poprzednim, które miało miejsce w 1988 roku.

 

Decyzja oznacza, że każdy Puchar Afryki, począwszy od 2013 roku, został przeniesiony do innego kraju z powodu problemów organizacyjnych wybranego w pierwszej kolejności gospodarza. Republika Południowej Afryki zastąpiła rozdartą wojną domową Libię w 2013 roku, Gwinea Równikowa zorganizowała turniej (2015) w miejsce Maroka, Gabon zastąpił Libię, która wciąż nie była gotowa w 2017 roku, a Egipt przejął obowiązki (2019) nieprzygotowanego Kamerunu.

 

Kamerun był gospodarzem turnieju trzy lata później niż pierwotnie planowano - w 2022 roku. Opóźnienie to wymusiło przesunięcie najbliższego PNA - z gospodarzem Wybrzeżem Kości Słoniowej - z połowy 2023 roku na styczeń 2024. Z tego powodu znów powrócił problem dla klubów, które będą musiały zwolnić swoich afrykańskich piłkarzy na zgrupowania w trakcie sezonu ligowego.

 

Podczas ostatniego posiedzenia CAF ustalono także, że gospodarzem turnieju w 2027 będą wspólnie Kenia, Uganda i Tanzania.

fdz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie