Jak technologia pomaga Idze Świątek? "Dzięki temu osiąga takie wyniki"

Tenis

Nowe technologie rewolucjonizują świat sportu. Chcąc osiągać jak najlepsze wyniki, minimalizować ryzyko kontuzji, a także troszczyć się o swoje zdrowie psychiczne sportowcy są praktycznie zobligowani do tego, aby korzystać m.in. z urządzeń pomiarowych. Tak jest i w przypadku Igi Świątek, o czym podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki opowiedział doktor Mateusz Dawidziuk.

Lekarz 22-latki przyznał, że jego podopieczna aktywnie korzysta z urządzeń, które mają pomóc jej wchodzić na coraz wyższy poziom.

 

ZOBACZ TAKŻE: Faworytki nie zawodzą w Japonii! Trudna przeprawa przed Igą Świątek

 

Jaki sprzęt zabiera sobą dwukrotna mistrzyni French Open? - Przede wszystkim swojego fizjoterapeutę i trenera motorycznego, Maćka Ryszczuka - zażartował rozmówca. - On wozi kilka urządzeń do monitorowania stresu zmęczenia i obciążeń treningowych - podkreślił.

 

- Jedno słynne urządzenie, gdzie Iga leży z przyłożonym czujnikiem do głowy jest codziennym, podstawowym testem, pozwalającym ocenić stopień regeneracji układu nerwowego i mięśniowego - zdradził doktor.

 

Była liderka rankingu WTA wykorzystuje również specjalną opaskę pomiarową, którą można założyć np. na kostkę. - Pozwala ona zmierzyć, z jaką szybkością zawodnik się porusza. Można jej też użyć na siłowni, aby sumarycznie ocenić jej pracę - przyznał.

 

- Wszystko po to, aby sama praca była odpowiednio silnym bodźcem treningowym i po to, aby Igi nie przetrenować - powiedział Dawidziuk.

 

Ten sprzęt ma zminimalizować szansę na wystąpienie kontuzji u tenisistki, dla której ciągłość gry jest kwestią pierwszorzędną.

 

Dawidziuk podkreślił, że Świątek ma zapewnioną najlepszą opiekę z możliwych. - Pracując podczas turnieju WTA w Warszawie, miałem okazję zobaczyć "od kuchni" wszystkie zawodniczki. Technologicznie jesteśmy topem i wyznaczamy trendy - oznajmił z dumą.

 

- Dzięki temu, że mamy szansę pracować z zawodniczką, która sama jest tytanem pracy, akceptuje i umie wykorzystać tę technologie, a także ludzi wokół siebie, Iga osiąga takie wyniki - dodał Dawidziuk.

 

HS, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie