Najtrudniejszy rywal pokonany! Polscy siatkarze na autostradzie do Paryża

Polacy wygrali z Argentyną w kwalifikacjach olimpijskich w siatkówce.

Polscy siatkarze wygrali z Argentyną 3:1 w meczu piątej kolejki turnieju kwalifikacji olimpijskich rozgrywanego w chińskim Xi'an. Ekipa Albicelestes była uznawana za najtrudniejszego rywala Polaków w tej imprezie. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia prowadzą w tabeli z kompletem zwycięstw. Mają do rozegrania dwa spotkania i są bardzo blisko wywalczenia awansu na igrzyska Paryż 2024.

W premierowej odsłonie gra obu ekip falowała. Po wyrównanym początku (6:6), przewagę zaczęli budować Argentyńczycy (6:8, 8:12), którzy po asie Luciano Vicentina odskoczyli na pięć oczek (10:15). Polacy zmniejszyli różnicę (15:16), rywale znów jednak odskoczyli (16:20). W końcówce seta kluczowa okazała się zagrywka. Norbert Huber (19:20) i Wilfredo Leon (22:22) popisali się asami. Seta rozstrzygnęły dwa błędy Argentyńczyków w ostatnich akcjach (25:23).

Siatkarze Albicelestes udanie otworzyli drugą partię. Polacy przegrywali 4:8, później 7:12, popisali się jednak serią pięciu wygranych akcji przy zagrywkach Łukasza Kaczmarka (12:12). Gra się wyrównała i znów losy seta rozstrzygały się w końcówce. Tym razem kluczowe akcje wygrali Argentyńczycy. Luciano Palonsky obił polski blok i ustalił wynik na 23:25.

Polacy uzyskali przewagę w środkowej części trzeciego seta (12:9). Po serii dobrych zagrywek Leona odskoczyli na sześć oczek (16:10). Reprezentanci Argentyny nie zamierzali jednak składać broni i ruszyli do odrabiania strat. Dopięli swego, bo gdy skutecznie zaatakował Palonsky, było 19:19. Znów decydowała końcówka. Jakub Kochanowski atakiem ze środka wywalczył piłkę setową (24:23), ale skutecznie odpowiedział Pablo Koukartsev i rozpoczęła się gra na przewagi. W niej kolejne piłki setowe mieli Polacy, w końcu Kaczmarek zaatakował po bloku rywali i zamknął tę zaciętą partię (28:26).

Na początku czwartej odsłony przeważali biało-czerwoni (8:5), ale przeciwnicy znów zniwelowali straty (11:11). Polacy odbudowali przewagę w środkowej części seta (17:13). Grali skutecznie, dokładali też punkty blokiem i w decydującą fazę seta wchodzili z prowadzeniem 20:15. Wielkich emocji w końcowych fragmentach tym razem nie było. Reprezentanci Polski utrzymali przewagę, a w ostatniej akcji meczu mocnym atakiem popisał się Kaczmarek (25:20).

Skrót meczu Polska - Argentyna:

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (23), Łukasz Kaczmarek (15), Aleksander Śliwka (12), Norbert Huber (12) – Polska; Agustin Loser (13), Bruno Lima (11), Luciano Palonsky (11) – Argentyna. Wyraźna przewaga Polaków w polu serwisowym (9–3).

3:2 z Belgią, 3:0 z Bułgarią, 3:2 z Kanadą, 3:0 z Meksykiem, a teraz 3:1 z Argentyną – podopieczni trenera Nikoli Grbicia prowadza w tabeli z kompletem zwycięstw. W kolejnych meczach zagrają z Holandią (sobota) i Chinami (niedziela). Wystarczy im jedno zwycięstwo, by przypieczętować olimpijski awans. Argentyńczycy byli uznawani za najtrudniejszego rywala Polaków na turnieju w Xi'an. Brązowi medaliści igrzysk w Tokio i 6. drużyna rankingu FIVB ma już dwie porażki na koncie, bo wcześniej uległa 1:3 Kanadzie. W ostatnich meczach Albicelestes zagrają z Chinami i Holandią.

Polska – Argentyna 3:1 (25:23, 23:25, 28:26, 25:20)

Polska: Łukasz Kaczmarek, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Marcin Janusz, Norbert Huber – Paweł Zatorski (libero) oraz Kamil Semeniuk, Bartłomiej Bołądź, Tomasz Fornal. Trener: Nikola Grbić.
Argentyna: Facundo Conte, Agustin Loser, Bruno Lima, Luciano De Cecco, Luciano Vicentin, Nicolas Zerba – Santiago Danani (libero) oraz Matias Sanchez, Jan Martinez Franchi, Pablo Sergio Koukartsev, Luciano Palonsky. Trener: Marcelo Mendez.