Podrażnili mistrzów Polski! Mocna odpowiedź siatkarzy Jastrzębskiego Węgla

Jastrzębski Węgiel odniósł drugie zwycięstwo w sezonie.

W meczu 2. kolejki PlusLigi Jastrzębski Węgiel pokonał Indykpol AZS Olsztyn 3:1. Goście wygrali rywalizację na przewagi w pierwszym, zaciętym secie. W kolejnych partiach zdecydowaną przewagę mieli jednak mistrzowie Polski, którzy odnieśli drugie zwycięstwo w obecnym sezonie.

Premierowa odsłona była bardzo wyrównana, wynik długo oscylował wokół remisu i żadna ze stron nie była w stanie wypracować znaczącej zaliczki (8:8, 15:15, 20:20). Przy stanie 23:23 ważna weryfikacja, sędziowie nakazali powtórzenie akcji, a Moritz Karlitzek posłał asa. Gospodarze doprowadzili do gry na przewagi, ale olsztynianie mieli kolejne piłki setowe. Skuteczne ataki Alana Souzy i Karlitzka rozstrzygnęły ją na korzyść Indykpolu AZS (25:27).

Na początku drugiej partii gra obu ekip falowała – od 4:1, przez 4:7, do 8:7. W środkowej części seta zaliczkę zaczęli budować jastrzębianie (12:9, 17:13). Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku, a siatkarze z Olsztyna nie byli już tak groźni w polu serwisowym, jak w poprzednim secie. W efekcie Jastrzębski Węgiel wygrał pewnie 25:20, a w ostatniej akcji goście zaserwowali w siatkę.

W trzecim secie, po wyrównanym początku, od stanu 7:7 inicjatywę zaczęli przejmować siatkarze z Jastrzębia-Zdroju. Tomasz Fornal błysnął w ataku, dołożył blok (10:7), a później jeszcze zagrywkę (12:8). W dalszej części seta przyjezdni nie mieli wiele do powiedzenia w starciu z rozpędzonymi jastrzębianami. Gospodarze pewnie punktowali, a kropkę nad "i" w tej części meczu postawił atakiem po bloku Rafał Szymura (25:17).

W pierwszej fazie czwartej partii kilka błędów popełnili siatkarze z Olsztyna, później dwa asy dołożył Norbert Huber (9:4) i jastrzębianie znów uzyskali solidną zaliczkę. Mistrzowie Polski kontrolowali sytuację. W pewnym momencie, gdy skutecznie zaatakował Jean Patry, różnica wynosiła już dziesięć oczek (19:9). Adrian Markiewicz wywalczył piłkę meczową, a po chwili Benjamin Toniutti zakończył kiwką to spotkanie (25:12).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Indykpol AZS:

Najwięcej punktów: Jean Patry (18), Rafał Szymura (18), Tomasz Fornal (17) – Jastrzębski Węgiel; Alan Souza (20), Moritz Karlitzek (13) – Indykpol AZS. Jastrzębianie byli skuteczniejsi w ataku i lepiej punktowali blokiem (10–6) oraz zagrywką (6–4). MVP: Tomasz Fornal (14/26 = 54% skuteczności w ataku + 1 as + 2 bloki).

Jastrzębski Węgiel – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:27, 25:20, 25:17, 25:12)

Jastrzębski Węgiel: Adrian Markiewicz, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura – Jakub Popiwczak (libero) oraz Edvins Scruders, Ryan Sclater. Trener: Marcelo Mendez.
Indykpol AZS: Moritz Karlitzek, Cezary Sapiński, Alan Souza, Kamil Szymendera, Szymon Jakubiszak, Joshua Tuaniga – Kuba Hawryluk (libero) oraz Karol Jankiewicz, Manuel Armoa, Jakub Ciunajtis (libero), Mateusz Janikowski. Trener: Javier Weber.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 2. kolejki PlusLigi:

2023-10-24: PGE GiEK Skra Bełchatów – KGHM Cuprum Lubin 3:2 (23:25, 25:27, 29:27, 25:16, 15:10)
2023-10-24: Jastrzębski Węgiel – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:27, 25:20, 25:17, 25:12)
2023-10-24: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PSG Stal Nysa (wtorek, godzina 21.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-25: Enea Czarni Radom – Trefl Gdańsk (środa, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-25: Projekt Warszawa – GKS Katowice (środa, godzina 21.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-26: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Asseco Resovia Rzeszów (czwartek, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-26: Bogdanka LUK Lublin – Barkom Każany Lwów (czwartek, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-09: Aluron CMC Warta Zawiercie – Exact Systems Hemarpol Częstochowa (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).