Trzydzieści punktów różnicy. Klęska polskiej drużyny w Eurolidze

W meczu 4. kolejki grupy A Euroligi koszykarek Polski Cukier AZS UMCS Lublin wysoko przegrał na wyjeździe z węgierskim DVTK HUN-THERM Miszkolc 44:74 (19:19, 10:20, 8:12, 7:23).

Początkowa część spotkania, w którym pierwsze punkty zdobyła Channon Fluker, nie zapowiadała porażki w takich rozmiarach, jak to ostatecznie miało miejsce.

W pierwszej kwarcie głównie prowadziły gospodynie, m.in. dzięki trzem rzutom za trzy punkty w ciągu trzech początkowych minut, ale końcówka należała do podopiecznych Krzysztofa Szewczyka, a do wyrównania 19:19 doprowadziła Emily Kalenik w ostatniej sekundzie.

W drugiej kwarcie zespół węgierski szybko uzyskał większą przewagę (w 13. minucie było 30:23), którą systematycznie powiększał. W ekipie lublinianek punkty zdobywały jedynie Szwedka Elin Gustavsson i w samej końcówce dwukrotnie po indywidualnych wejściach pod kosz Australijka Shyla Heal, co wynikało z bardzo dobrze zorganizowanej defensywy przez DVTK.

Przez ponad pięć minut trzeciej kwarty obydwie drużyny raziły brakiem skuteczności, bo przez połowę tej części meczu dwa punkty zdobyła dla AZS Węgierka Reka Bernath, a kiedy celną "trójką" popisała się Magdalena Ziętara, to dystans do prowadzących gospodyń zmniejszył się do pięciu punktów (39:34). Odpowiedź przeciwniczek była jednak natychmiastowa i ich przewaga jeszcze wzrosła.

W czwartej kwarcie, kiedy losy spotkania były przesądzone, obydwaj trenerzy dali odpocząć swoim podstawowym zawodniczkom, a zmienniczki z Miszkolca wyraźnie dominowały szybko powiększając rozmiary wygranej.

Na wysokie zwycięstwo węgierskiej ekipy m.in. wpływ miała większa skuteczność w rzutach z dystansu (10 celnych 4 rywalek), a dodatkowo lublinianki słabo wykonywały rzuty wolne, trafiając tylko sześć z 11 wykonywanych. Poniżej oczekiwań spisywała się Channon Fluker.

Za tydzień, we wtorek 31 października o godz. 20, w 5. kolejce grupy A Polski Cukier AZS UMCS Lublin podejmować będzie triumfatora poprzedniej edycji turecki Fenerbahce Alagoz Holding Stambuł.

DVTK HUN-THERM - AZS UMCS 74:44 (19:19, 20:10, 12:8, 23:7)

DVTK HUN-THERM Miszkolc: Ana Tadic 14, Reka Lelik 13, Kaila Charles 13, Milica Jovanovic 11, Darcee Garbin 9, Nina Aho 5, Monika Grigalauskyte 4, Petra Toman 3, Zsofia Tenyer 2, Tyra Aho 0, Fruzsina Olah 0, Anna Veg-Dudas 0

Polski Cukier AZS UMCS Lublin: Elin Gustavsson 9, Dominika Fiszer 8, Magdalena Ziętara 7, Shyla Heal 6, Reka Bernath 5, Channon Fluker 4, Emily Kalenik 3, Aleksandra Zięmborska 2, Dominika Ullman 0, Julia Jeziorna 0