Bolesna porażka Polski Cukier AZS UMCS Lublin w Eurolidze

W meczu 5. kolejki grupy A Euroligi koszykarek Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrał przed własną publicznością z Fenerbahce Alagoz Holding Stambuł 50:85 (15:15, 11:27, 13:23, 11:20).

Turecki zespół jest triumfatorem Euroligi poprzedniej edycji. Jest to czwarta porażka lubelskich akademiczek, które mają na swoim koncie jedno grupowe zwycięstwo.

Spotkanie debiutujących w kontynentalnej elicie lubelskich akademiczek z najlepszą drużyną w Europie rozpoczęło się niespodziewanie od bardzo wyrównanej gry, a na dwie minuty przed końcem pierwszej kwarty podopieczne Krzysztofa Szewczyka po celnym rzucie z wyskoku Aleksandry Zięmborskiej nawet prowadziły 14:13, a po tej części meczu był remis 15:15.

Zaskoczenie było tym większe, że w polskiej ekipie zabrakło w tym dniu dwóch podstawowych koszykarek z pierwszej piątki - amerykańskiej środkowej Channon Fluker oraz reprezentantki kraju, rozgrywającej Magdaleny Ziętary.

Na początku drugiej kwarty Alperi Onar trafiła z dystansu i po dwóch kolejnych minutach przewaga drużyny tureckiej wzrosła do dziewięciu punktów (15:24). Zawodniczki Fenerbahce przyśpieszyły tempo gry i stosując agresywne krycie na całym boisku systematycznie powiększały prowadzenie, tę kwartę wygrywając różnicą aż szesnastu punktów, przesądzając praktycznie losy spotkania.

Po tym, jak trzecią kwartę ekipa turecka wygrała dziesięcioma punktami trenerzy obydwu zespołów desygnowali do gry zawodniczki mniej dotąd występujące na parkiecie, co nie zmieniło przebiegu spotkania, czyli rosnącego dystansu między tymi drużynami.

Po tej lekcji od najlepszych na Starym Kontynencie mistrzynie Polski czeka teraz trzytygodniowa przerwa, po której lublinianki 22 listopada zmierzą się w wyjazdowym spotkaniu z francuskim LDLC ASVEL Feminin Lyon.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin - Fenerbahce Alagoz Holding Stambuł 50:85 (15:15, 11:27, 13:23, 11:20)

Polski Cukier AZS UMCS Lublin: Shyla Heal 20, Elin Gustavsson 8, Aleksandra Zięmborska 7, Dominika Fiszer 5, Reka Bernath 4, Emily Kalenik 4, Dominika Ulman 2, Justyna Adamczuk 0, Martyna Goszczyńska 0, Julia Jeziorna 0.

Fenerbahce Alagoz Holding Stambuł: Natasha Hovard 14, Tilbe Senyurek 14, Kayla McBride 12, Nikolina Milic 12, Alperi Onar 10, Emma Meesseman 7, Kitija Laksa 5, Yvonne Anderson 4, Sevgi Uzun 4, Merve Aydin 3, Marija Lekovic 0, Duygu Ozen 0.