Kiedy baraże o Euro 2024? Zasady. Polacy muszą liczyć na cud?

Piłka nożna
Kiedy baraże o Euro 2024? Zasady. Polacy muszą liczyć na cud?
fot. PAP
Adam Buksa

Reprezentacja Polski nie potrafiła pokonać Czechów w piątkowy wieczór na PGE Narodowym, remisując jedynie 1:1. A to oznacza, że Biało-Czerwoni definitywnie stracili szansę na bezpośredni awans na Euro 2024. Ostatnią deską ratunku dla podopiecznych Michała Probierza będą przyszłoroczne baraże. W nich o sukces będzie jednak piekielnie ciężko.

Przypomnijmy, że na mistrzostwach Europy zagra 20 drużyn z eliminacji oraz gospodarz - Niemcy. Do tego grona dołączą jeszcze trzy ekipy ze wspomnianych baraży. W nich z kolei wystąpi aż 12 zespołów - w tym Polska.

 

Baraże będą toczone "trójtorowo", a więc 12 reprezentacji zostanie podzielonych na trzy grupy czterozespołowe, w których odbędą się półfinały oraz finał. Poszczególne drużyny zostaną dopasowane do siebie na podstawie klasyfikacji z ostatniej edycji Ligi Narodów w sezonie 2022/2023.

 

Polska została sklasyfikowana na 11. miejscu w dywizji A i zagra z trzema wyżej notowanymi drużynami, które również nie uzyskały awansu na Euro poprzez eliminacje. Jeżeli tych drużyn będzie mniej, wówczas do "polskiej drabinki" dołączą zespoły lub zespół z niższej dywizji.

 

ZOBACZ TAKŻE: Selekcjoner reprezentacji Czech o postawie Polaków w eliminacjach: Byli faworytami tej grupy

 

Na ten moment nie da się wskazać rywali Biało-Czerwonych, ponieważ wciąż trwają eliminacje i wiele zainteresowanych drużyn walczy o bezpośredni awans. Wśród nich są Włosi, którzy w razie niepowodzenia w swojej grupie kwalifikacyjnej, "spadną" do baraży i będą rywalami Polaków.

 

W innym przypadku, gdyby aktualnym mistrzom Europy udało się uzyskać bezpośredni awans, wówczas podopieczni Probierza mogliby zmierzyć się np. z Walią lub Ukrainą.

 

Najgorszy scenariusz zakłada brak bezpośredniego awansu Włochów i Chorwatów, co oznaczałoby ich grę w barażach i bycie potencjalnymi rywalami Polaków. Wówczas nasi piłkarze zmierzyliby się w półfinale ze Squadra Azzurra, a w ewentualnym finale zagraliby z wicemistrzami świata z 2018 roku (przy założeniu, że wygraliby swój półfinał).

 

Z kolei wariant optymistyczny zakłada brak udziału w barażach Italii oraz Chorwacji, a także innych drużyn z dywizji A Ligi Narodów rozstawionych wyżej od Polski. Wówczas nasi piłkarze mogliby w półfinale baraży zmierzyć się z Estonią - triumfatorem Ligi Narodów dywizji D.

 

Więcej o potencjalnych rywalach Biało-Czerwonych będzie wiadomo w sobotni wieczór, a wszystko rozstrzygnie się we wtorek, kiedy skończą się eliminacje.

 

O gospodarzach poszczególnych meczów zadecyduje losowanie. Mecze barażowe odbywają się bez rewanżów i są zaplanowane na 21 marca (półfinały) i 26 marca (finały) 2024 roku. Losowanie baraży odbędzie się już 23 listopada.

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie