Włoch po raz drugi z rzędu mistrzem świata MotoGP

Moto
Francesco Bagnaia po raz drugi z rzędu zapewnił sobie tytuł mistrza świata.

Włoch Francesco Bagnaia wygrał wyścig o Grand Prix Walencji w motocyklowej klasie MotoGP i po raz drugi z rzędu zapewnił sobie tytuł mistrza świata. W klasyfikacji generalnej Moto2 zwyciężył Hiszpan Pedro Acosta, a w Moto3 już wcześniej triumf zapewnił sobie jego rodak Jaume Masia.

Bagnaia mistrzem świata został już w trakcie wyścigu, gdy jego najgroźniejszy rywal Hiszpan Jorge Martin na szóstym okrążeniu miał kraksę, uderzając w tył motocykla swojego rodaka Marca Marqueza.

Marquez, sześciokrotny mistrz świata, spadł z motocykla i silnie uderzył o ziemię, a Martin wjechał w żwir, zakopał motocykl i także zakończył wyścig. Wiedział, że straty do Bagnai nie jest w stanie odrobić.

Edycja numer 75 mistrzostw świata w królewskiej klasie MotoGP składał się z 20 wyścigów. Po raz pierwszy od dawna po 39 sprawdzianach (sprinty i wyścigi GP) o tytule zadecydował ostatni wyścig.

Przed startem w lepszej sytuacji był Bagnaia, który miał 14 pkt przewagi nad Martinem i do zapewnienia sobie drugiego z rzędu triumfu wystarczało mu zajęcie piątej lokaty.