Sebastian Świderski skomentował zmniejszenie PlusLigi. "Trudna decyzja dla słabszych zespołów"

Siatkówka
Sebastian Świderski skomentował zmniejszenie PlusLigi. "Trudna decyzja dla słabszych zespołów"
fot. PAP
Od sezonu 2025/2026 PlusLiga będzie liczyć 14 drużyn

Stało się. Od sezonu 2025/2026 rozgrywki PlusLigi będą liczyć "tylko" czternaście drużyn. Zmagania zostaną zatem zmniejszone o dwie ekipy. Taką decyzję podjęto na wtorkowym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Na ten temat wypowiedział się prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Sebastian Świderski.

O tym, że PlusLiga niebawem może przejść duże zmiany mówiło i spekulowało się od jakiegoś czasu. Pod uwagę brane były dwa warianty - zmniejszenie rozgrywek lub reforma systemu grania. Ostatecznie podjęto bardziej radykalne kroki mówiące o redukcji najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. A to nastąpi od sezonu 2025/2026.

 

- Jako Polski Związek Piłki Siatkowej rekomendowaliśmy taki ruch, aby od sezonu 2025/2026 PlusLiga liczyła 14 zespołów. Dziękujemy, że ten głos został wysłuchany, bo to jest głos nie tylko klubów, ale przede wszystkim zawodników, środowiska siatkarskiego, kibiców, dziennikarzy - powiedział Świderski.

 

ZOBACZ TAKŻE: Klub PlusLigi ofiarą układów w mieście? "Nie chciano nam pomóc"

 

Decyzja o zmniejszeniu PlusLigi jest podyktowana długim i wyczerpującym kalendarzem reprezentacyjnym. Kluby - nie tylko w Polsce, muszą dostosować się do terminów ustalonych przez FIVB.

 

Świderski zdaje sobie sprawę, że zmniejszenie PlusLigi to przede wszystkim ciężka decyzja dla klubów niżej notowanych, które w sezonie 2024/2025 czeka trudna walka o uniknięcie degradacji. Wówczas z najwyższą klasą pożegnają się aż trzy zespoły.

 

- Rozumiemy, że to jest bardzo trudna decyzja - przede wszystkim dla tych zespołów słabszych, z mniejszym budżetem, które będą walczyły o utrzymanie, ale też musimy patrzeć przez pryzmat reprezentacji i ciężkich sezonów dla tych najbardziej obciążonych zawodników - przyznał prezes PZPS.

 

Wypowiedź Sebastiana Świderskiego w załączonym materiale wideo.

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie