Szwecja nie zorganizuje zimowych igrzysk. "Nie mieliśmy szans pokazać naszej wizji"

Inne
Szwecja nie zorganizuje zimowych igrzysk. "Nie mieliśmy szans pokazać naszej wizji"
Fot. PAP
Szwecja nie zorganizuje zimowych igrzysk. "Nie mieliśmy szans pokazać naszej wizji"

Szwecja jest "niezwykle rozczarowana", że nie została wybrana do dialogu z MKOl w sprawie organizacji zimowych igrzysk w 2030 roku - oświadczył przewodniczący tamtejszego komitetu olimpijskiego Hans von Uthmann.

"Mieliśmy silną koncepcję zorganizowania najbardziej zrównoważonych igrzysk wszechczasów, ale nie będziemy mieli szansy pokazać tej wizji światu" - żałował von Uthmann.

 

ZOBACZ TAKŻE: Niepokój we Francji przed igrzyskami? "Jak dla stanu wyjątkowego"

 

W środę w Paryżu Komitet Wykonawczy MKOl postanowił, że Francja, ze swoją kandydaturą Alp Francuskich, ze "strony zainteresowanej" stała się "oczekiwanym gospodarzem" zawodów i weszła w "ukierunkowany dialog" z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, który w przyszłym roku oficjalnie wyznaczy gospodarza tej imprezy. Za osiem miesięcy Paryż będzie gościć również letnie igrzyska olimpijskie.

 

Oprócz Francji o organizację zimowych igrzysk w 2030 roku starały się Szwajcaria i Szwecja. Niedawno rezygnację z ubiegania się o tę imprezę ogłosiło Sapporo.

 

MKOl poinformował także, że będzie prowadzić "ukierunkowany dialog" w sprawie zimowych igrzysk w 2034 roku z Salt Lake City, a w 2038 ze Szwajcarią.

 

Przy okazji igrzysk 2030 Francuzi nie planują większych inwestycji. Impreza ma obejmować 95 procent już istniejących obiektów, od Le Grand-Bornand po Niceę, a początkowy budżet ma wynosić 1,5 miliarda euro.

 

Francja już trzykrotnie organizowała zimowe igrzyska - w Chamonix w 1924, w Grenoble w 1968 i w Albertville w 1992 roku.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie