Koniec ważenia zawodników! Państwo stawia na zdrowie psychiczne

Inne
Koniec ważenia zawodników! Państwo stawia na zdrowie psychiczne
fot. Cyfrasport
Gimnastyczki i gimnastycy w wieku 10 lat oraz młodsi nie będą mogli poddawać się ważeniu

Trenerzy gimnastyki w Wielkiej Brytanii nie będą już mogli zmuszać swoich młodych podopiecznych do ważenia się. To efekt nowych zasad wprowadzonych przez British Gymnastic po wykryciu nieprawidłowości i nadużyć, ujawnionych w zeszłorocznym raporcie.

Zgodnie z nowymi zasadami, gimnastyczki i gimnastycy w wieku 10 lat oraz młodsi nie będą mogli poddawać się ważeniu, zaś ci w wieku 11 - 18 lat tylko w przypadku, gdy wyrażą na to zgodę sami oraz ich rodzice bądź opiekunowie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Sześć goli na Santiago Bernabeu. Real Madryt nadal niepokonany w Lidze Mistrzów

 

Waga najmłodszych adeptów gimnastyki będzie mogła być określana wyłącznie przez lekarzy, a ważenie ma mieć uzasadniony powód medyczny, np. będzie związane z procesem rośnięcia.

 

- Chodzi o to, że nie powinniśmy patrzeć na te młode osoby, ich parametry fizyczne, przez pryzmat wartości dla zawodowych gimnastyczek i gimnastyków, lecz powinniśmy widzieć w nich przede wszystkim rozwijające się dzieci. Nie chcemy, by medale były stawiane ponad dobre samopoczucie - powiedziała BBC Sarah Powell, dyrektor generalna British Gymnastics.

 

Panel ekspertów, w oparciu o 400 zgłoszeń, stwierdził w ubiegłorocznym raporcie, że młodzi sportowcy tej dyscypliny są poddawani istotnym fizycznym i psychicznym praktykom nękania, a nawet znęcania się przez trenerów. 

KP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie