Wtedy zapadnie decyzja ws. Walijewej. Wyznaczono datę

Zimowe
Wtedy zapadnie decyzja ws. Walijewej. Wyznaczono datę
fot. PAP
Kamiła Walijewa

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) poinformowała, że oczekuje publikacji wyroku Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w sprawie rosyjskiej łyżwiarki figurowej Kamiły Walijewej do 12 lutego 2024 roku.

Wcześniej CAS podawał, że panel arbitrów podejmie decyzję w sprawie rosyjskiej łyżwiarki do końca stycznia 2024 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje były polski żużlowiec. Miał 46 lat

 

„Rada ISU odnotowała, że Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu planuje opublikować swoją decyzję dotyczącą postępowania w sprawie Kamiły Walijewej do 12 lutego 2024 roku” – głosi lakoniczne oświadczenie.

 

Rozprawy w sprawie Walijewej przed CAS odbyły się w dniach 26-28 września i były kontynuowane w dniach 9-10 listopada ze względu na konieczność przygotowania dodatkowej dokumentacji. 9 listopada Rosjanka została ponownie przesłuchana przez arbitrów CAS.

 

Na łyżwiarce figurowej ciąży podejrzenie, że zażywała zakazaną substancję – trimetazydynę. Odkryto ją w próbce datowanej na 25 grudnia 2021 roku. Wynik testu upubliczniono dopiero w lutym 2022 roku podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. W tym czasie Rosjanka zdobyła już złoty medal w turnieju drużynowym.

 

Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) nie zawiesiła wówczas zawodniczki, a tej decyzji nie podważył też CAS, umożliwiając Walijewej dalsze starty w Pekinie. W występach indywidualnych Rosjanka popełniła kilka błędów i zajęła czwarte miejsce.

 

Sprawa ożyła na początku bieżącego roku, gdy RUSADA ujawniła, że jej komisja dyscyplinarna nie nałożyła żadnych sankcji na Walijewą "poza anulowaniem jej wyników z dnia pobrania próbki", uznając, że "zawodniczka naruszyła przepisy antydopingowe, ale nie wynikało to z jej błędu lub zaniedbania".

 

W związku z tym WADA odwołała się do CAS, żądając czteroletniej dyskwalifikacji dla łyżwiarki, a wniosek poparła również Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. 

JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie