Trener reprezentacji siatkarek odchodzi! Osiągnął z drużyną historyczny sukces

Siatkówka
Trener reprezentacji siatkarek odchodzi! Osiągnął z drużyną historyczny sukces
fot. FIVB
Mecz Polska - Chorwacja (3:1) na otwarcie MŚ 2022.

"Praca z zespołem pełnym pasji, zaangażowania i oddania siatkówce była dla mnie czymś specjalnym i pozostanie naprawdę wyjątkowym" – napisał trener Ferhat Akbas, informując o zakończeniu współpracy z reprezentacją Chorwacji siatkarek. Turecki szkoleniowiec prowadził tę kadrę przez dwa lata; pod jego wodzą chorwackie siatkarki po raz pierwszy w historii zagrały w Lidze Narodów.

Ferhat Akbas to 37-letni turecki trener, który w przeszłości prowadził m.in. drużynę Chemika Police (2019–21), a obecnie jest szkoleniowcem Eczacibasi Stambuł. W 2022 roku objął stery reprezentacji Chorwacji, zastępując Daniele Santarellego. Jak się okazało, współpracę z tą drużyną zakończył na dwóch sezonach.

 

Zobacz także: Wielki sukces reprezentacji Polski siatkarek! Triumf w kapitalnym stylu

 

"Praca z zespołem pełnym pasji, zaangażowania i oddania siatkówce była dla mnie czymś specjalnym i pozostanie naprawdę wyjątkowym. Przez dwa ostatnie lata pracowaliśmy razem na boisku i poza nim, wspólnie się rozwijaliśmy i ramię w ramię robiliśmy postępy. Wspólnie świętowaliśmy zwycięstwa, wspieraliśmy się po porażkach, dzieliliśmy chwile radości i smutku. Wszystko przeżyliśmy razem, zawsze marząc o dalszym rozwoju" – napisał trener Akbas na Instagramie.

 

Pod wodzą Akbasa reprezentacja Chorwacji wygrała Challenger Cup 2022 i wywalczyła historyczny awans do Ligi Narodów. W VNL 2023 drużyna odniosła dwa zwycięstwa i zajęła piętnaste miejsce, ale wyprzedziła mającą zapewniony stały udział drużynę Korei Południowej. W tej sytuacji Chorwatki znów musiały walczyć w Challenger Cup, ale przegrały już w ćwierćfinale i nie zagrają w przyszłorocznej Lidze Narodów. Drużyna zaliczyła też nieudane występy w MŚ 2022 i ME 2023 (w obu turniejach 0 zwycięstw – 5 porażek w grupie i 22. miejsce w końcowej klasyfikacji).

 

"W tym czasie pisaliśmy piękną historię dla Chorwacji. Zawsze byłem dumny z bycia częścią chorwackiej siatkówki. Nadszedł jednak czas pożegnania. Patrząc wstecz, widzę ogromny potencjał i mam nadzieję, że chorwacka siatkówka będzie nadal się rozwijać. Jestem wdzięczny każdej zawodniczce, z którą współpracowałem. Jestem też wdzięczny temu krajowi, który zawsze będzie zajmował szczególne miejsce w moim sercu" – zaznaczył szkoleniowiec.

 

 

 

 

"Chciałem podziękować panu Akbasowi za wszystko, co zrobił dla reprezentacji Chorwacji. Szczególnie za VNL, do której zakwalifikowaliśmy się po raz pierwszy w naszej historii. W drugim roku graliśmy z wieloma młodymi zawodniczkami i wieloma siatkarkami, które po raz pierwszy grały w reprezentacji. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Ferhatem Akbasem, która trwała przez dwa lata. Życzymy mu wszystkiego najlepszego w dalszej karierze. Mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy" – dodał prezes chorwackiej federacji Frane Zanić.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie