Niespodzianka w Challenger Cup. Nowa drużyna w Lidze Narodów siatkarek

Siatkarki reprezentacji Chorwacji zagrają w Lidze Narodów 2023.

W dniach 28–31 lipca w Zadarze w Chorwacji rozegrano turniej Challenger Cup siatkarek 2022. W finale Chorwacja wygrała z Belgią 3:1. Taki wynik oznacza, że to zwyciężczynie zagrają w przyszłorocznej edycji Ligi Narodów, a Belgijki pożegnają się z tymi rozgrywkami.

W ćwierćfinałach najbardziej zacięte było starcie Kolumbii z Francją, wygrane przez drużynę z Ameryki Południowej 3:2 (16:14 w tie-breaku). W pozostałych meczach Belgia pewnie ograła reprezentację Czech (3:0), a Chorwacja bez większych kłopotów uporała się z Kazachstanem (3:0). Siatkarki Portoryko awansowały bez gry, bo Kamerun wycofał się z rywalizacji z powodu problemów z wizami.

W pierwszym półfinale Kolumbia wygrała premierową odsłonę konfrontacji z Belgią, ale to Belgijki były górą w trzech kolejnych partiach. Skład finału uzupełniły gospodynie, które również w czterech setach ograły Portoryko.

Spotkanie o trzecie miejsce przyniosło zaciętą walkę. Pierwszy set przyniósł wygraną Portorykanek po grze na przewagi (27:25), w drugim lepsza była Kolumbia (23:25), trzeci padł łupem ekipy Portoryko (25:23). W czwartym nie było już takich emocji, Portorykanki szybko uzyskały wyraźną przewagę, wygrały pewnie i zajęły miejsce na najniższym stopniu podium.

Zwycięzcę Challenger Cup 2022 i uczestnika VNL 2023 siatkarek miał wyłonić wielki finał, w którym Chorwacja zagrała z Belgią. Więcej szans na zwycięstwo dawano reprezentacji Belgii – najsłabszej drużynie fazy zasadniczej VNL 2022 z grupy "pretendentów", mającą w składzie fenomenalną Britt Herbots. Belgijki co prawda dobrze rozpoczęły premierową partię, ale ich przewaga stopniała i to reprezentacja Chorwacji objęła prowadzenie w meczu (25:20). W drugiej odsłonie Belgia była górą (21:25), kolejne sety toczyły się już jednak przy przewadze gospodyń (25:22, 25:21). Chorwatki miały przewagę w ataku, lepiej też prezentowały się w bloku.

Herbots wywalczyła dla swej drużyny 23 punkty. Pierwszoplanową postacią tego widowiska była jednak chorwacka atakująca Samanta Fabris; zdobyła 31 punktów (30/54 w ataku + 1 blok).

Reprezentację Chorwacji do sukcesu poprowadził turecki trener Ferhat Akbas. W latach 2019–21 był on szkoleniowcem siatkarek Grupy Azoty Chemika Police, z którymi dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski.

Wyniki turnieju Challenger Cup siatkarek 2022:

2022-07-28: Belgia – Czechy 3:0 (25:18, 25:23, 25:15) /ćwierćfinał
2022-07-28: Chorwacja – Kazachstan 3:0 (25:20, 25:15, 25:20) /ćwierćfinał
2022-07-29: Kolumbia – Francja 3:2 (25:17, 25:16, 22:25, 11:25, 16:14) /ćwierćfinał
2022-07-29: Portoryko – Kamerun 3:0 (walkower) /ćwierćfinał

2022-07-30: Kolumbia – Belgia 1:3 (25:21, 20:25, 21:25, 16:25) /półfinał
2022-07-30: Chorwacja – Portoryko 3:1 (26:24, 25:17, 23:25, 25:17) /półfinał

2022-07-31: Portoryko – Kolumbia 3:1 (27:25, 23:25, 25:23, 25:18) /mecz o 3. miejsce
2022-07-31: Chorwacja – Belgia 3:1 (25:20, 21:25, 25:22, 25:21) /FINAŁ.