Serbia pokonana po tie-breaku! Polskie siatkarki wywalczyły brązowy medal EYOF 2022

Polskie siatkarki wywalczyły brązowy medal XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022.

Reprezentacja Polski U–19 siatkarek po zaciętym boju pokonała Serbię 3:2 w meczu o trzecie miejsce XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. Prowadzona przez Wiesława Popika drużyna wywalczyła więc brązowy medal tej imprezy.

Pierwszy set lepiej rozpoczął się dla Serbek, które wyszły na prowadzenie 8:4. W ataku dobrze spisywała się Una Vajagic oraz Masa Kirov. Biało-czerwone nie miały zamiaru się poddać. Z akcji na akcję coraz lepiej spisywała się Karolina Staniszewska. To dzięki jej udanym kontratakom na drugim czasie Polska traciła do rywalek tylko jedno oczko (15:16). Od tego momentu do końca toczyła się zacięta walka (24:24). Ostatecznie nerwy na wodzy utrzymały Polki, które wygrały na przewagi 27:25.

Druga część meczu była zacięta od pierwszej do ostatniej piłki. Na przerwach technicznych na nieznaczne jednopunktowe prowadzenie wysunęły się siatkarki Serbii (7:8, 15:16). Obie drużyny utrzymywały równy rytm gry. Po polskiej stronie nie do zatrzymania była Staniszewska. Podobnie jak w pierwszym secie, tak i w tym w ostatnich akcjach nerwy na wodzy utrzymały Polki, które wygrały 32:30.

Trzeci set nie ułożył się już tak dobrze dla reprezentantek Polski. Serbki dość szybko wyszły na prowadzenie (5:8) i do końca już tej partii kontrolowały grę (12:16, 14:21). Nasz zespół nie potrafił w tym fragmencie gry znaleźć skutecznego sposobu, żeby zatrzymać rywalki. Musiały uznać wyższość przeciwniczek, przegrywając 17:25.

Set numer cztery lepiej zaczęły Polski, które wyszły na prowadzenie 8:4. W połowie tej odsłony wydawało się, że podopieczne Wiesława Popika mają wszystko pod kontrolą (16:12). Jednak siatkarki z Serbii walczyły do końca (21:19). Ciężar gry w ataku na swoje barki wzięła Iva Sucurovic i Vajagic. Serbia doprowadziła do remisu 22:22, a następnie przechyliła szalę na swoją stronę 25:22. Niestety proste błędy w końcówce sprawiły, że rywalki polskiej drużyny wyrównały stan rywalizacji.

Tie-break meczu o brązowy medal lepiej zaczął się dla Serbek, które wyszły na prowadzenie (3:5). Nasz zespół szybko odrobił straty, a nawet zbudował sobie przewagę 10:7. Polki tym razem ustrzegły się prostych błędów i do końca grały swoja dobrą, a przede wszystkim skuteczną siatkówkę. Decydującego seta wygrały 15:12.

Reprezentacja Polski siatkarek U–19 wywalczyła więc brązowy medal XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, który w dniach 24–30 lipca 2022 roku odbył się w Bańskiej Bystrzycy. Polki w fazie grupowej odniosły trzy zwycięstwa (Rumunia 3:0, Turcja 3:1, Bułgaria 3:1), a w półfinale przegrały 0:3 z reprezentacją Włoch.