Niezwykły wyczyn siatkarza we Włoszech. Nowy rekord!

Niezwykły wyczyn włoskiego siatkarza

Zawodnik drużyny Tinet Prata di Pordenone Nicolo Katalan w meczu Serie A2 z BCC Tecbus Castellana Grote zdobył aż 14 punktów blokiem. To rekord włoskich rozgrywek siatkarskich na wszystkich poziomach.

Wynik 25-letniego środkowego bloku robi tym większe wrażenie, że spotkanie, w którym popisał się niesamowitym wyczynem, trwało tylko trzy sety. Drużyna Katalana wygrała 3:0 (25:16, 25:22, 25:19), a on, z szesnastoma punktami w dorobku, był najlepiej punktującym zawodnikiem meczu - do 14 bloków dołożył też dwa punkty w ataku.

W całym spotkaniu siatkarze z Prata di Pordenone, prowadzeni przez byłego reprezentanta Włoch Dantego Boninfante, zdobyli blokiem aż 22 punkty, podczas gdy ich rywale tylko pięć. Tinet zajmuje obecnie 2. miejsce na zapleczu Serie A, drużyna z Castellana Grote jest trzynasta.

Osiągnięcie Katalana jest rekordem włoskich rozgrywek siatkarskich. Poprzedni najlepszy wynik - 12 bloków w jednym meczu, należał do Francesco Fortunato (ustanowiony w 2009 roku w meczu Serie A) i Lorenzo Codarina (rok 2017, Serie A2). Obaj siatkarze tę imponującą liczbę bloków uzyskiwali jednak w meczach pięciosetowych.

W meczach, w których grano do 15 punktów w secie, a punkty zdobywano tylko przy własnej zagrywce, rekordową liczbę bloków w jednym spotkaniu zanotowali Jan Marcus Posthuma (1995 rok) i Alessandro Fei (1997) - 13.