MP w łyżwiarstwie szybkim wystartowały! Poznaliśmy pierwszych medalistów

Zimowe
MP w łyżwiarstwie szybkim wystartowały! Poznaliśmy pierwszych medalistów
fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Karolina Bosiek w wyścigu na 500m kobiet podczas mistrzostw Polski 2023 w łyżwiarstwie szybkim na dystansach - Tomaszów Mazowiecki.

Karolina Bosiek i Damian Żurek zdobyli złote medale na najkrótszym dystansie mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim, które w czwartek rozpoczęły się w Tomaszowie Mazowieckim. Na 3000 m ponownie triumfowała Magdalena Czyszczoń, a na 5000 m – Artur Janicki.

Tradycją stało się już, że rywalizacja sprinterów zapowiadała się jako najciekawsza konkurencja mistrzostw. Specjaliści od krótkiego dystansu należą bowiem do liderów polskiej reprezentacji, a Żurek i Andżelika Wójcik stawali w tym sezonie na podium Pucharu Świata.

 

Zobacz także: Ruszają mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim. To ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Europy

 

W rywalizacji mężczyzn Żurek potwierdził, że jest obecnie najszybszym Polakiem. 24-letni sprinter Pilicy Tomaszów Maz. obronił tytuł, pokonując najkrótszy dystans w czasie 35,32. Niewiele gorszy był drugi Marek Kania z Fundacji Legii Warszawa, a trzecie miejsce zajął reprezentujący AZS AWF Katowice Piotr Michalski.

 

 

 

 

– Jestem trochę gorzej przygotowany niż do Pucharu Świata, bo ostatni tydzień – ze względu na zbliżające się mistrzostwa Europy – nie trenowałem na lodzie, tylko na rowerze. Jestem jednak zadowolony ze startu i dobrych warunków na torze. To był mój bardzo dobry technicznie przejazd – przyznał Żurek.

 

Zaskakujący przebieg miały zmagania kobiet na 500 m. Nieoczekiwanie bowiem najlepszą polską sprinterkę Wójcik zdetronizowała Bosiek. 23-letnia łyżwiarka Pilicy Tomaszów Maz. triumfowała w bardzo dobrym czasie 38,49, wyprzedzając jadącą z nią w parze Wójcik. Podium uzupełniła Iga Wojtasik z AZS AWF Katowice.

 

 

 

 

– Karolina potwierdziła, że na swoim torze jest bardzo mocna, ale jej zwycięstwo trzeba uznać za niespodziankę. Niewątpliwą faworytką była bowiem Andżelika. Miłym zaskoczeniem jest też trzecie miejsce Igi, a przede wszystkim jej czas i rekord życiowy. Warunki do startu w czwartek były bardzo dobre, lód był naprawdę szybki, co pokazują wyniki – ocenił dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Konrad Niedźwiedzki.

 

 

 

 

W drugiej czwartkowej konkurencji kobiet, na 3000 m, tytuł obroniła Czyszczoń (AZS AWF Katowice). Specjalistka od długich dystansów finiszowała długo przed Natalią Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Maz.) i Zofią Braun (WTL Stegny Warszawa). Na 5000 m mężczyzn zwyciężył Janicki (Błyskawica Domaniewice), który odebrał tytuł drugiemu na mecie Szymonowi Palce (Arena Tomaszów Maz.). Brąz wywalczył Mateusz Śliwka (UKS 3 Milanówek).

 

 

 

 

Mistrzostwa Polski na dystansach potrwają do soboty. Zawody są ostatnim sprawdzianem formy kadrowiczów przed mistrzostwami Europy w Heerenveen (5–7 stycznia). Na piątek zaplanowano rywalizację kobiet i mężczyzn na 1000 m oraz w biegach masowych.

 

Wyniki 1. dnia MP:

kobiety

500 m 
1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 38,49 
2. Andżelika Wójcik (Cuprum Lubin)      38,57 
3. Iga Wojtasik (AZS AWF Katowice)      38,99

3000 m 
1. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice)     4.15,84 
2. Natalia Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Maz.) 4.24,49 
3. Zofia Braun (WTŁ Stegny Warszawa)       4.24,87

mężczyźni

500 m 
1. Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Maz.)     35,32 
2. Marek Kania (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa)   35,34 
3. Piotr Michalski (AZS AWF Katowice)       35,82

5000 m 
1. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domeniewice)   6.41,95 
2. Szymon Palka (KS Arena Tomaszów Maz.)     6.46,70 
3. Mateusz Śliwka (UKS 3 Milanówek)        6.48,60 

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie