Za nami morderczy podbieg na Alpe Cermis. Poznaliśmy triumfatorów Tour de Ski

Francuz Jules Lapierre i Amerykanka Sophia Laukli wygrali podbieg na włoski szczyt Alpe Cermis, który był ostatnim etapem Tour de Ski. Norweg Harald Amundsen i Amerykanka Jessie Diggins triumfowali w cyklu zaliczanym do Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Lapierre w biegu na 10 km techniką dowolną uzyskał czas 33.00,7. Drugi Niemiec Friedrich Moch stracił do niego 2,4 sekundy, a trzeci Francuz Hugo Lapalus był wolniejszy o 16 sekund. Amundsen był piąty ze stratą 30,2 sekundy, ale utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej Tour de Ski. Trasa była zakończona morderczą wspinaczką w górę stoku narciarskiego.

Na czele łącznej klasyfikacji Pucharu Świata jest trzech Norwegów. Amundsen ma 1302 pkt, Erik Valnes 1011, a Paal Golberg 957.

Laukli pokonała 10 km w 38.16,5. Druga Norweżka Heidi Weng była wolniejsza o 17,1 sekundy. Trzecie miejsce zajęła Francuzka Delphine Claudel - 38.54,2. Diggins przegrała z Laukli o 48,5 sekundy i uplasowała się na szóstej pozycji. Wystarczyło to jednak do drugiego w karierze zwycięstwa w Tour de Ski. Wcześniej triumfowała w 2021 roku.

Diggins pozostaje liderką Pucharu Świata z dorobkiem 1067 pkt. Druga jest jej rodaczka Rosie Brenan - 875. Trzecie miejsce zajmuje Szwedka Emma Ribom - 862.