Najtrudniejszy rywal pokonany! Drugie zwycięstwo reprezentacji Polski siatkarzy

Reprezentacja Polski siatkarzy wygrała dwa pierwsze mecze turnieju EEVZA U-20 rozgrywanego w Arena Gorzów.

Polska wygrała z Ukrainą 3:1 w swym drugim meczu mistrzostw Europy Wschodniej U20 (EEVZA) rozgrywanych w Gorzowie Wielkopolskim. Drużyna trenera Sebastiana Pawlika odniosła drugie zwycięstwo, ogrywając teoretycznie najtrudniejszego rywala. Młodzi polscy siatkarze, którzy mieli już na koncie wygraną 3:0 z Łotwą, w kolejnych spotkaniach zagrają z Estonią i Azerbejdżanem.

Spotkanie efektownie rozpoczęli siatkarze z Ukrainy (1:6, 6:11). Polacy odrobili straty (11:11), ale goście znów odskoczyli, gdy serią dobrych zagrywek popisał się Mykola Kuts (11:14). Gospodarze znów zniwelowali różnicę, a później przejęli inicjatywę na boisku. W końcówce poszła kolejna w tym secie punktowa seria, tym razem przy zagrywkach Błażeja Bienia. Wynik ustalił Jakub Kiedos, który skończył kontrę Polaków (25:19).

Set numer dwa to również dobre otwarcie Ukraińców (1:5), gospodarze odpowiedzieli jednak serią siedmiu wygranych akcji (8:5). Szybko opanowali sytuację na parkiecie i powiększali przewagę (16:10, 21:14). Polacy byli skuteczniejsi w ataku, dominowali w bloku i to właśnie podwójnym blokiem zamknęli tę część meczu (25:15).

Początek trzeciej odsłony toczył się pod dyktando gospodarzy (5:2, 9:5). Środkowa część seta to fragment dobrej gry reprezentacji Ukrainy, która najpierw złapała kontakt (15:14), a później odrobiła straty (16:16). Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Po punktowym bloku gospodarze mieli piłkę meczową (24:23), rywale doprowadzili jednak do gry na przewagi. Wygrała ją reprezentacja Ukrainy, a ostatni punkt dał im błąd Polaków w ataku (27:29).

Polacy udanie rozpoczęli kolejną partię (5:2), ale goście zdołali wyrównać (9:9). W środkowej części seta obie ekipy toczyły wyrównaną walkę (12:12, 18:18). Ukraińcy odskoczyli na dwa oczka po punktowym bloku (18:20), końcówka potoczyła się jednak po myśli gospodarzy. Blok dał piłkę meczową (24:22), a Igor Rybak zakończył to spotkanie skutecznym atakiem (25:23).

Polska – Ukraina 3:1 (25:19, 25:15, 27:29, 25:23)

Polska: Jakub Nowak, Igor Rybak, Jakub Kiedos, Wiktor Przybyłek, Błażej Bień, Artur Brzostowicz – Jakub Kubacki (libero) oraz Stanisław Dróżdż. Trener: Sebastian Pawlik.
Ukraina: Mykola Kuts, Denis Dehtiar, Yaroslav Horobets, Andrii Chelenyak, Maksym Tonkonoh, Maksym Svyrydov – Mykola Dzhul (libero) oraz Myroslav Tkachuk, Vitalii Kravchenko, Oleksandr Ostapchuk. Trener: Volodymyr Romantsov.