Polak powalczy o kolejny medal mistrzostw Europy w kolarstwie torowym

Mateusz Rudyk

Daria Pikulik zajęła piąte miejsce w wieloboju kolarskim (omnium) w odbywających się na torze w holenderskim Apeldoorn mistrzostwach Europy. Do półfinału sprintu awansował Mateusz Rudyk, który o medal będzie walczyć w sobotę.

Pikulik rozpoczęła od trzeciego miejsca w scratchu, dziesiątego w wyścigu tempo oraz siódmego w eliminacyjnym. W klasyfikacji generalnej przed ostatnim startem, wyścigiem punktowym, zajmowała szóstą lokatę, ale z realnymi szansami na medal. Walka o miejsca na podium była bardzo zacięta i mogła się potoczyć korzystniej dla Polki, gdyby nie ucierpiała w kraksie na 25 okrążeń przed metą. Pikulik wygrała jeszcze podwójnie punktowany ostatni finisz, ale ostatecznie do brązu zabrakło dwóch punktów. Zwyciężyła Norweżka Anita Yvonne Stenberg.

Mateusz Rudyk, który w Apeldoorn wywalczył już brązowy medal w drużynie sprinterskiej, potwierdził dobrą dyspozycję w eliminacjach sprintu indywidualnego, uzyskując na 200 metrów ze startu lotnego drugi wynik - 9,584. Szybszy był tylko mistrz olimpijski z Tokio Holender Harrie Lavreysen - 9,366. Drugi z reprezentantów Polski, Maciej Bielecki osiągnął 19. rezultat - 10,028.

Bielecki zakończył start na 1/16 finału, przegrywając z Włochem Stefano Moro, natomiast Rudyk ścigał się od 1/8 finału, w której wyprzedził Hiszpana Alejandro Martineza. W ćwierćfinale w dwóch wyścigach nie dał żadnych szans Francuzowi Sebastienowi Vigierowi. W sobotę w półfinale jego przeciwnikiem będzie reprezentant Izraela Mikhail Yakovlev, z którym wygrał na tym etapie rywalizacji w ubiegłorocznych ME w Grenchen.

W wyścigu scratch zwyciężył Portugalczyk Iuri Leitao. Bartosz Rudyk, brat Mateusza, był dziesiąty.

W wyścigu na 4 km na dochodzenie, pod nieobecność znakomitego Włocha Filippo Ganny, złoty medal wywalczył Brytyjczyk Daniel Bigham. Adam Woźniak zajął 13. miejsce.

Ostatnim piątkowym finałem był sprint kobiet. W finale zwyciężyła Brytyjka Emma Finucane, pokonując broniącą tytułu Niemkę Lea Sophie Friedrich 2:0.

Polskie sprinterki zakończyły starty w czwartek. Dobrze zaprezentowała się Nikola Sibiak, która awansowała do czołowej ósemki, ale w ćwierćfinale musiała uznać wyższość utytułowanej reprezentantki Francji Mathilde Gros.