Kolejna porażka mistrza Polski w europejskim pucharze

Mistrzynie Polski poniosły kolejną porażkę w Eurolidze

W meczu 12. kolejki grupy A Euroligi koszykarki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrały na wyjeździe z tureckim Fenerbahce Alagoz Holding Stambuł 61:72 (8:15, 14:26, 14:26, 15:15). To dziesiąta porażka mistrzyń Polski w tych rozgrywkach.

Lubelskie akademiczki rozegrały kolejne dobre spotkanie, godnie prezentując się na parkiecie najlepszej klubowej drużyny Starego Kontynentu w Stambule.

Zaczęło się wręcz rewelacyjnie, bo pierwsze trzy punkty zdobyła Elin Gustavsson. Wprawdzie po chwili dwoma odpowiedziała uczestniczka m.in. meczów gwiazd WNBA Amerykanka Napheesa Collier, ale w szóstej minucie to podopieczne Krzysztofa Szewczyka po celnych rzutach wolnych Veronicy Burton wygrywały 13:2. To było najwyższe prowadzenie zespołu przyjezdnego, który niespodziewanie pierwszą kwartę wygrał 18:15.

O ostatecznym zwycięstwie zdecydowanego faworyta przesądziła druga kwarta, bo choć w 15. minucie, po "trójce" Dominiki Ullmann oraz udanym wejściu pod kosz Aleksandry Zięmborskiej lublinianki odzyskały prowadzenie (27:22). Jednak od tego momentu, po zmianach dokonanych w składzie Fenerbahce przez trenerkę Valerie Garnier, gospodynie szybko odrobiły straty i na przerwę schodziły mając już dziewięciopunktową przewagę (41:32).

Pierwsza część trzeciej kwarty zapowiadała wysoką wygraną ekipy tureckiej, bo niemoc w ataku w drużynie gości trwała aż pięć minut, dzięki czemu rosła przewaga miejscowych i w 27. min było już 55:36. Później jednak lublinianki zaczęły grać coraz lepiej, systematycznie zmniejszając dystans do pewnych już siebie mistrzyń poprzedniej edycji Euroligi.

Wyrównana gra toczyła się już do końca tego meczu, w którym akademiczki pokazały, że ich postawa w porównaniu z pierwszą fazą rozgrywek kontynentalnej elity jest radykalnie lepsza, czego dowodem choćby to, że w Lublinie AZS UMCS przegrał z Fenerbahce 50:85.

Następne spotkanie w grupie A Euroligi Polski Cukier AZS UMCS rozegra 24 stycznia w lubelskiej hali Globus im. Tomasza Wójtowicza z francuskim LDLC ASVEL Feminin Lyon, z którym w pierwszym meczu we Francji przegrał zaledwie jednym punktem 72:73.

Fenerbahce Alagoz Holding Stambuł - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 72:61 (15:8, 26:14, 26:14, 15:15)

Polski Cukier AZS UMCS Lublin: Bria Goss 16, Elin Gustavsson 12, Veronica Burton 10, Aleksandra Zięmborska 7, Justyna Adamczuk 7, Dominika Ullmann 5, Dominika Fiszer 2, Michella Nassisi 2, Martyna Goszczyńska 0.

Fenerbahce Alagoz Holding Stambuł: Emma Meesseman 16, Napheesa Collier 13, Kitija Laksa 11, Nikolina Milic 10, Alperi Onar 6, Tilbe Senyurek 6, Sevgi Uzun 5, Yvonne Anderson 5, Marija Leković 0, Idil Sacalir 0.