Wreszcie! Koniec fatalnej passy. Trwała... 27 lat

Cyprien Sarrazin

Francuz Cyprien Sarrazin wygrał na słynnej trasie w Kitzbuehel zjazd zaliczany do klasyfikacji alpejskiego Pucharu Świata. To jego drugie zwycięstwo w sezonie w tej konkurencji, po raz pierwszy triumfował pod koniec grudnia w Bormio. To pierwsza wygrana francuskiego alpejczyka na legendarnej trasie od... 27 lat. Polacy nie startowali.

Sarrazin uzyskał czas 1.55,75. Drugie miejsce ze stratą tylko 0,05 s zajął Włoch Florian Schieder, a trzeci był lider Pucharu Świata i prowadzący w klasyfikacji zjazdu Szwajcar Marco Odermatt, który był wolniejszy od Francuza o 0,34 s.

To trzecie zwycięstwo 29-letniego Francuza w sezonie. Oprócz Kitzbuehel i Bormio triumfował także tydzień temu w supergigancie w Wengen. To pierwsza wygrana francuskiego alpejczyka na legendarnej trasie od... 27 lat.

"To nie był bardzo dobry zjazd, daleko mu do ideału. Ale przed startem czułem się bardzo dobrze fizycznie, pojechałem "sercem" i się udało" - powiedział Francuz na mecie.

Sarrazin dołączył do tych rodaków z Alp Wysokich, którzy wygrali na słynnym Streifie. Dwie wygrane ma tam w dorobku Luc Alphand, który zwyciężył w 1995 roku i dwa lata później.

"To jest wyjątkowe uczucie, gdy rodak jest ponownie najlepszy" - cieszył się Alphand, który był w piątek na trasie.

W klasyfikacji zjazdu liderem jest nadal Odermatt, ale drugi Sarrazin traci do niego już tylko 26 pkt. Francuz także awansował na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej PŚ, traci do lidera Odermatta 516 pkt.

Na sobotę w Kitzbuehel zaplanowano drugi zjazd, natomiast w niedzielę odbędzie się slalom. Sarrazin po cichu przyznał, że "zna sekret na sobotę, aby ponownie stanąć na najwyższym stopniu podium".