Sabalenka może pobić rekord Świątek! Wszystko wyjaśni się po finale

Iga Świątek

Aryna Sabalenka jest o krok od obrony tytułu Australian Open. Białorusinka na kortach w Melbourne prezentuje wybitną dyspozycję. W sześciu dotychczasowych meczach wiceliderka rankingu nie straciła nawet seta i jest o krok od pobicia rekordu Igi Świątek. O jaki rekord chodzi?

Aryna Sabalenka na kortach w Melbourne jest nie do zatrzymania. Białorusinka może pochwalić się serią 13 kolejnych zwycięstw z rzędu. Na uwagę zasługuje fakt, że Białorusinka podczas tegorocznego Australian Open w rywalizacji z między innymi Barborą Krejcikovą czy Coco Gauff nie straciła choćby jednego seta.

Najbliżej wyrwania seta wiceliderce rankingu była Coco Gauff. Amerykanka w starciu półfinałowym w pierwszym secie prowadziła 6:5 i serwowała. Przy stanie 30:15 dla 19-latki, Białorusinka wróciła do gry. Odrobiła stratę i w pewnym stylu sięgnęła po zwycięstwo w tie-breaku. W drugiej partii kontrolowała przebieg wydarzeń na korcie i awansowała do drugiego z rzędu finału australijskiego Wielkiego Szlema.

Imponująca dyspozycja Białorusinki sprawiła, że może ona pobić rekord Igi Świątek w liczbie przegranych gemów w turnieju wielkoszlemowym. Kiedy w 2020 roku Polka wygrała Rolanda Garrosa, jej rywalki w siedmiu meczach zdołały wyrwać Polce zaledwie 28 gemów. Liderka rankingu podobnie jak Sabalenka przez cały turniej nie straciła seta.

Rekord naszej tenisistki może zostać pobity przez Białorusinkę już w trakcie tegorocznego Australian Open. W sześciu dotychczasowych meczach Sabalenka straciła łącznie 26 gemów. Jeżeli w finałowym starciu z  Qinwen Zheng, Chinka nie wygra więcej niż jednego gema, wiceliderka rankingu przebije wyczyn Polki. To jednak mało prawdopodobny scenariusz. 25-latka niejednokrotnie udowadniała, że ma problemy z koncentracją i panowaniem nad nerwami przy okazji meczów o najwyższą stawkę. Tak było w półfinale ubiegłorocznego Wimbledonu, kiedy przegrała "wygrany" mecz z Ons Jabeur czy podczas finału US Open który przegrała z Gauff mimo, że prowadziła 1:0 w setach.