Siatkarze ZAKSY pewnie ograli rywali! Powrót na zwycięską ścieżkę?

Robert MurawskiSiatkówka
Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Łukasz Kaczmarek, Dmytro Paszycki i Daniel Chitigoi oraz Rafał Buszek z Enea Czarnych Radom podczas meczu PlusLigi.

W meczu otwierającym 22. kolejkę PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Enea Czarnymi Radom 3:0. Kędzierzynianie przełamali się po dwóch ligowych porażkach. Zagrali solidną siatkówkę i to wystarczyło, by pewnie pokonać ostatnią drużynę w tabeli.

W pierwszym secie kędzierzynianie szybko odskoczyli na kilka punktów (11:8) i utrzymywali przewagę w dalszej części seta. Goście jeszcze złapali kontakt (15:14), ale w odpowiedzi poszła seria ZAKSY (19:14), która okazała się kluczowa dla losów tej partii. Gospodarze byli skuteczniejsi od rywali w ataku, popełniali mniej błędów i dokładali punkty blokiem. W efekcie wygrali pewnie 25:19, a ostatni punkt dał im autowy atak rywali.

Druga odsłona miała podobny przebieg i również nie dostarczyła większych emocji. Przyjezdni jedynie na początku dotrzymywali kroku (5:5), później ZAKSA szybko zbudowała przewagę (8:5). Radomianie jeszcze zbliżyli się na dwa oczka (13:11), ale w odpowiedzi poszła seria gospodarzy (17:11). W końcówce asa dołożył Łukasz Kaczmarek (21:14), a na zakończenie zagrywką zaskoczył rywali Dmytro Paszycki (25:18).

Set numer trzy to dobre otwarcie ZAKSY, dwa punkty z zagrywki i prowadzenie 4:1. Radomianie szybko odrobili straty (5:5), a później nawet uzyskali przewagę – po asie Bartosza Gomułki było 7:9. Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla szybko opanowali sytuację (13:11), a później znów zaczęli punktować rywali z pola serwisowego – asami popisali się Marcin Janusz (15:12) i Bartosz Bednorz (18:13). Końcówka pod kontrolą ZAKSY. Daniel Chitigoi wywalczył piłkę meczową atakiem z drugiej linii, a dwie akcje później Bednorz zaatakował po bloku rywali (25:19).

Skrót meczu ZAKSA - Czarni:

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (13) – ZAKSA, Bartosz Gomułka (16) – Czarni. Gospodarze skuteczniejsi w ataku (54%–39%), lepiej punktowali blokiem (9–6) zagrywką (7–3) i popełnili mniej błędów. MVP: Erik Shoji.

Dzięki tej wygranej ZAKSA zrównała się punktami z PGE GiEK Skrą Bełchatów i PSG Stalą Nysa (po 29), zajmuje dziewiąte miejsce i ma jeden zaległy mecz do rozegrania. Czarni zamykają tabelę PlusLigi z dorobkiem 9 punktów.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Enea Czarni Radom 3:0 (25:19, 25:18, 25:19)

ZAKSA: Daniel Chitigoi, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz, Bartosz Bednorz, Andreas Takvam, Łukasz Kaczmarek – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Mateusz Biernat. Trener: Adam Swaczyna.
Czarni: Rafał Buszek, Michał Ostrowski, Nikola Meljanac, Brodie Hofer, Wiktor Rajsner, Vuk Todorovic – Maciej Nowowsiak (libero) oraz Bartosz Gomułka, Igor Gniecki, Konrad Formela, Dominik Teklak, Tomasz Piotrowski. Trener: Waldo Kantor.