Nie żyje wicemistrz świata z Zakopanego

Zimowe
Nie żyje wicemistrz świata z Zakopanego
Fot. PAP
Pentti Pesonen, wicemistrz świata z Zakopanego, zmarł w wieku 85 lat

W czwartek (22 lutego), po długiej walce z chorobą, zmarł Pentti Pesonen, fiński biegacz narciarski, wicemistrz świata z Zakopanego. Miał 85 lat.

O śmierci Pesonena poinformował dziennik "Helsingin Sanomat", powołując się na informacje od najbliższej rodziny sportowca.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wzruszające słowa Justyny Kowalczyk. "Walczę o normalne życie"

 

Urodzony w Kangaslampi biegacz narciarski największe sukcesy osiągał w latach 60. XX wieku. W 1961 roku wygrał bieg na 30 km w Harrachovie i bieg na 15 km w Klingenthal oraz zajął drugie miejsce na 30 km w Falun. Rok później, podczas mistrzostw świata w Zakopanem, sięgnął wspólnie z Vaino Huhtalą, Kalevim Laurilą i Eero Mantyrantą po wicemistrzostwo świata w sztafecie 4x10 km. W 1964 roku zdobył srebrne medale mistrzostw Finlandii w biegach na 30 i 50 kilometrów.

 

Po jedyne w karierze złoto mistrzostw kraju sięgnął w 1965 roku, triumfując w rywalizacji na 50 kilometrów.

 

 

 

 

Co ciekawe, mimo sporych sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej Pentti Pesonen ani razu nie wystąpił na zimowych igrzyskach olimpijskich. W 1964 roku w Innsbrucku jego miejsce w kadrze zajął Arto Tiainen, który przywiózł z Austrii brąz z rywalizacji na 50 km i srebro w sztafecie 4x10 km, zaś cztery lata później w Grenoble występowali Kalevi Oikarainen i Hannu Taipale.

Robert Iwanek/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie