Jeden gol w meczu na szczycie Fortuna 1 Ligi. Arka z cennym triumfem

Karol Czubak zdobył zwycięską bramkę dla Arki Gdynia w meczu z GKS-em Tychy

W meczu pierwszej i drugiej drużyny Fortuna 1 Ligi Arka Gdynia pokonała na wyjeździe GKS Tychy 1:0. Gola na wagę niezwykle ważnych trzech punktów strzelił dla gości Karol Czubak. To dwunaste trafienie napastnika Arki w obecnym sezonie.

Przed piątkowym spotkaniem 22. kolejki obie drużyny miały w dorobku tyle samo punktów - po 40. Liderem była Arka, dzięki lepszej różnicy bramek.

W dość wyrównanej pierwszej połowie meczu w Tychach to gospodarze nieco częściej byli pod bramką rywali. Na początku spotkania dobrą sytuację miał Daniel Rumin, jednak z kilku metrów trafił tylko w boczną siatkę. W 25. minucie strzałem z dystansu Pawła Lenarcika próbował zaskoczyć Mateusz Radecki, ale bramkarz Arki był na posterunku i przeniósł piłkę nad poprzeczką. Chwilę później, po błędzie Dawida Gojnego, przed szansą znów stanął Rumin - Lenarcik i tym razem nie dał się pokonać.

Najlepszą okazję w tej części meczu stworzyli jednak goście. W 39. minucie Olaf Kobacki popędził lewym skrzydłem i świetnie podał do Karola Czubaka, a ten znalazł się w sytuacji sam na sam z Maciejem Kikolskim. Golkiper GKS-u wygrał ten pojedynek i uchronił swój zespół od straty gola.

Kilka minut po wznowieniu gry Kikolski był już bezradny, gdy Kobacki dokładnie dośrodkował z lewej strony, a Czubak wygrał walkę w powietrzu z Nemanją Nediciem, strzałem głową posłał piłkę do siatki i zdobył swojego dwunastego gola w sezonie. Gospodarze mogli bardzo szybko wyrównać, jednak strzał Rumina w ostatniej chwili zablokowali stoperzy Arki.

W 69. minucie mogło być z kolei 2:0 dla drużyny trenera Wojciecha Łobodzińskiego - po zagraniu Kobackiego zakotłowało się w polu karnym GKS-u, ale Czubak nie zdołał przeciąć lotu piłki, a Kasjan Lipkowski uderzył obok bramki. Kolejną dobrą okazję Arka miała trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, gdy po szybkiej kontrze w dogodnej sytuacji znalazł się Tornike Gaprindaszwili. Jego strzał obronił Kikolski.

GKS już do końca spotkania nie był w stanie stworzyć sobie szansy na doprowadzenie do wyrównania, a mecz kończyli w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Jakuba Budnickiego w piątej minucie doliczonego czasu gry. Goście utrzymali korzystny wynik do ostatniego gwizdka sędziego, wywieźli z Tychów bardzo cenne trzy punkty i zostali samodzielnym liderem Fortuna 1 Ligi.

GKS Tychy - Arka Gdynia 0:1 (0:0)
Bramka: Karol Czubak 50

Czerwona kartka: Jakub Budnicki (GKS, 90+5, za dwie żółte).

GKS Tychy: Maciej Kikolski - Dominik Połap (59' Bartosz Śpiączka), Jakub Tecław, Nemanja Nedić, Mateusz Radecki (73' Kurtaran), Wiktor Żytek (60' Patryk Mikita), Daniel Rumin (73' Przemysław Mystkowski), Jakub Budnicki, Marko Dijaković, Norbert Wojtuszek, Julius Ertlthaler (82' Maksymilian Stangret).

Arka Gdynia: Paweł Lenarcik - Martin Dobrotka, Michał Marcjanik, Przemysław Stolc, Dawid Gojny, Janusz Gol, Hubert Adamczyk (65' Tornike Gaprindaszwili), Sebastian Milewski (80' Michał Borecki), Olaf Kobacki (88' Oleksandr Azatsky), Karol Czubak (88' Turski), Kacper Skóra (64' Kasjan Lipkowski).