Piąta lokata Marka Kani na półmetku mistrzostw świata

Marek Kania

Panczenista Marek Kania zajmuje piąte miejsce po dwóch z czterech konkurencji wieloboju sprinterskiego w mistrzostwach świata w niemieckim Inzell. Polak był drugi na 500 m, a na 1000 m uplasował się na 15. pozycji. Dokończenie rywalizacji w piątek.

Kania przejechał czysto technicznie i w równym tempie cały dystans swojej koronnej konkurencji i uzyskał wynik 34,56. Przegrał tylko 0,09 s ze srebrnym medalistą mistrzostw świata na dystansach z Calgary Laurentem Dubreuilem. Trzeci był Koreańczyk Jenning De Boo - 0,18 wolniejszy od Kanadyjczyka.

Drugi z Polaków - Piotr Michalski - nie ustrzegł się błędów na ostatnim łuku i czasem 35,34 został sklasyfikowany na 19. miejscu.

Wielkim pechowcem okazał się brązowy medalista MŚ Damian Żurek, który poinformował w mediach społecznościowych, że doznał kontuzji na treningu i nie przystąpił do rywalizacji.

Na 1000 m Kania był 15. - 1.09,16, a 19. lokatę zajął Michalski - 1.09,70. Tę konkurencję wygrał Chińczyk Zhongyan Ning - 1.07,67.

W punktacji po pierwszym dniu prowadzi Dubreuil, przed Ningiem i Holendrem Jenningiem De Boo. Kania jest piąty, a Michalski - 18.

Wśród kobiet na 500 m najlepsza z Polek Karolina Bosiek była 10. - 38,15. Z kolei 13. pozycję zajęła Martyna Baran - 38,29, a 19. Iga Wojtasik - 38,65. Najszybciej najkrótszy dystans pokonała holenderka mistrzyni świata Femke Kok, która wynikiem 37,07 ustanowiła rekord toru.

Na 1000 m Bosiek zajęła 11. miejsce - 1.16,30, a Wojtasik - 1.16,90 i Baran - 1.18,08 poprawiły rekordy życiowe, zajmując - odpowiednio - pozycje 15. i 23.

Wygrała mistrzyni świata Miho Takagi, która także swoje nazwisko wpisała w pozycji "rekord obiektu" - 1.13,32.

Japonka po pierwszym dniu prowadzi w klasyfikacji generalnej, przed Holenderkami Kok i Juttą Leerdam. Bosiek jest 12., Wojtasik - 16., a Baran - 19.

W piątek odbędą się kolejne biegi na 500 i 1000 m.