Dwa sety dominacji, jeden emocji! Siatkarze Jastrzębskiego Węgla z solidną zaliczką w półfinale LM

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali turecki Ziraat Bank Ankara 3:0.

Jastrzębski Węgiel pokonał Ziraat Bank Ankara 3:0 w pierwszym meczu półfinału Ligi Mistrzów siatkarzy. W dwóch pierwszych setach gospodarze dominowali na boisku; wygrali również trzecią, zdecydowanie bardziej wyrównaną i emocjonującą partię. W ekipie jastrzębian nie zagrał Rafał Szymura, a w drużynie z Ankary zabrakło Matthew Andersona. Spotkanie rewanżowe zostanie rozegrane 20 marca w Turcji.

Jastrzębianie od pierwszych akcji naskoczyli na rywali, którzy nie radzili sobie w przyjęciu i popełniali błędy w ataku. W efekcie wynik bardzo szybko się rozjechał (11:4), a w środkowej części różnica punktowa doszła do dziesięciu oczek (18:8). Gospodarze dominowali w ataku i pewnie zmierzali po wygraną, którą przypieczętował skutecznym uderzeniem Jean Patry (25:13).

Początek drugiej odsłony był wyrównany, ale dwa asy serwisowe Tomasza Fornala (9:6) i błędy rywali (11:7), pozwoliły gospodarzom zbudować przewagę. Kolejnego asa dołożył Patry (13:9), a jastrzębianie utrzymywali punktowy dystans. Drużyna z Ankary nie rezygnowała, jeszcze w końcówce miała tylko trzy oczka straty (21:18), cztery ostatnie akcje wygrali jednak gospodarze. Dwie ostatnie akcje skończył Fornal, który najpierw zaatakował z przechodzącej piłki, a po chwili popisał się spektakularnym blokiem (25:18).

Siatkarze Ziraat Banku obiecująco rozpoczęli trzeciego seta (1:4, 6:10). Gospodarze złapali kontakt po asie Fornala (9:10), a gdy punktową zagrywką popisał się Patry, wyrównali (12:12). Kolejnego asa dołożył Fornal (18:16), a po kontrze Jurija Gladyra jastrzębianie odskoczyli na cztery oczka (21:17). Później jednak zanotowali słabszy fragment i rywale zmniejszyli straty (22:21). Fornal atakiem blok-antenka wywalczył piłkę meczową (24:22). Końcówka była jednak bardzo nerwowa. Wouter ter Maat asem po taśmie doprowadził do gry na przewagi. Wojnę nerwów wygrali gospodarze, a w ostatniej akcji meczu rywale zaatakowali w aut (30:28).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel – Ziraat Bank:

Najwięcej punktów: Jean Patry (20), Tomasz Fornal (19) – Jastrzębski Węgiel; Wouter ter Maat (16), Oreol Camejo (10) – Ziraat Bank. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (9–3). MVP: Jean Patry (15/25 = 60% skuteczności w ataku + 3 asy + 2 bloki).

Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w środę 20 marca w Turcji. Siatkarzom Jastrzębskiego Węgla do awansu do finału CEV Champions League 2024 wystarczą dwa wygrane sety.

Jastrzębski Węgiel – Ziraat Bank Ankara 3:0 (25:13, 25:18, 30:28)

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Marko Sedlacek, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Ryan Sclater. Trener: Marcelo Mendez.
Ziraat: Luciano Vicentin, Faik Samet Gunes, Wouter ter Maat, Oreol Camejo, Bedirhan Bulbul, Arslan Eksi – Berkay Bayraktar (libero) oraz Bennie Tuinstra, Burakhan Tosun, Ogulcan Yatgin. Trener: Mustafa Kavaz.