Polscy jeźdźcy olimpijscy okresu 20-lecia międzywojennego

Aleksandra SzutenbergInne
Polscy jeźdźcy olimpijscy okresu 20-lecia międzywojennego
Fot. Polsat Sport
Polskie jeździectwo należało niegdyś do światowej czołówki

W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyło się drugie spotkanie z cyklu Polscy Jeźdźcy Olimpijscy w 100-lecie Igrzysk w Paryżu, które było doskonałą okazją do wspomnień z okresu 20-lecia międzywojennego.

20-lecie międzywojenne było jak do tej pory najlepszym okresem w historii startów polskich jeźdźców na igrzyskach olimpijskich. W 1924 roku po pierwszy indywidualny polski medal olimpijski w historii - brąz w konkursie skoków - sięgnął Adam Królikiewicz.

 

ZOBACZ TAKŻE: Baborówko szczęśliwe dla Polaków. "Niezwykła rozgrywka, niezwykłe emocje"


Cztery lata później w Amsterdamie polscy jeźdźcy sięgnęli po dwa medale: srebrny w drużynowym konkursie skoków (Michał Antoniewicz, Kazimierz Gzowski, Kazimierz Szosland) oraz brązowy w drużynowym Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (Michał Antoniewicz, Karol Rómmel, Józef Trenkwald). Rezerwowym w drużynie WKKW był rotmistrz Henryk Dobrzański. Wtedy krążka olimpijskiego nie otrzymał, jednak zgodnie z obecnymi przepisami również zostałby medalistą olimpijskim.


Ze względu na światowy kryzys gospodarczy, polscy jeźdźcy nie polecieli na igrzyska olimpijskie w Los Angeles, a z kolejnych - w Berlinie w 1936 roku - ze srebrem wróciła drużyna WKKW. W jej składzie znaleźli się: Zdzisław Kawecki, Seweryn Kulesza oraz Henryk Leliwa-Roycewicz.


Historie polskich jeźdźców z okresu 20-lecia międzywojennego w wypowiedziach wideo. Swoimi wspomnieniami dzielą się m.in. pani Wanda Wąsowska - olimpijka z Moskwy oraz Henryk Sobierajski - wnuk majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

 

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie