Co za powrót polskich piłkarzy! Przegrywali, ale wygrali po golu w końcówce

Młodzieżowa reprezentacja Polski wygrała z Izraelem 2:1 (0:1) w swoim szóstym meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy U-21, który ze względu na trwający konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie rozegrano na neutralnym terenie - w niemieckiej Jenie.

Podopieczni selekcjonera Adama Majewskiego mieli od początku duże problemy choćby z wyprowadzeniem piłki z własnej połowy. Rywale założyli wysoki pressing, a po jednym z odbiorów przeprowadzili już w piątej minucie akcję bramkową - Kacpra Tobiasza pokonał Adi Yona. "Gospodarze" mieli zdecydowaną przewagę przez większość pierwszej połowy.

W przerwie Majewski dokonał dwóch zmian - wpuścił na boisko Maksymiliana Pingota i Kajetana Szmyta. Jak się okazało, decyzje były trafione, bo obaj zawodnicy wpisali się na listę strzelców. Pingot, środkowy obrońca Stali Mielec, dobił piłkę do pustej bramki po strzale Filipa Szymczaka (58.), a napastnik Warty Poznań Szmyt popisał się indywidualną akcją i technicznym uderzeniem z boku pola karnego (89.).

W sześciu meczach eliminacji młodzi polscy piłkarze odnieśli pięć zwycięstw i z dorobkiem 15 punktów zajmują pierwsze miejsce w tabeli grupy D. Na drugim są Niemcy, którzy zgromadzili 12, ale rozegrali o dwa spotkania mniej od Biało-Czerwonych. Izrael pozostaje na ostatniej pozycji bez punktów po czterech występach.

We wtorek Polska zmierzy się w Chorzowie z Bułgarią. Niemcy w najbliższych dniach rozegrają dwa mecze, oba w roli gospodarza: w piątek z Kosowem, a we wtorek z Izraelem.

Do finałowego turnieju, który odbędzie się w 2025 roku na Słowacji, awansują zwycięzcy każdej z dziewięciu grup eliminacyjnych oraz trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc. Pozostała szóstka ekip z drugich pozycji powalczy w barażach.

Izrael - Polska 1:2 (1:0)

Bramki: Adi Yona 5 - Maksymilian Pingot 58, Kajetan Szmyt 89.

Izrael: Niv Eliasi - Ilay Faingold, Roey Elimelech, Noam Gil Melamud, Jonathan Mulder - Ayanaw Ferede (84. Basam Zaarura), Mohammad Abu Rumi (73. Amir Chaim Ganah), Elad Madmon (84. Stav Nachmani) - Suf Podgoreanu, Adi Yona (73. Idan Toclomiti Jorno), Roy Nawi (66. Ran Binyamin).

Polska: Kacper Tobiasz - Miłosz Matysik (46. Maksymilian Pingot), Łukasz Bejger, Ariel Mosór - Mateusz Łęgowski (46. Kajetan Szmyt), Kacper Kozłowski (66. Michał Rakoczy), Jakub Kałuziński, Jakub Kamiński (78. Cezary Polak) - Filip Marchwiński (84. Tomasz Pieńko), Filip Szymczak, Arkadiusz Pyrka.

Żółte kartki: Roey Elimelech - Łukasz Bejger, Filip Marchwiński.

Sędzia: Pierre Gaillouste (Francja).